SAVAŞ ABAK’TAN ŞOK İDDİALAR SAVAŞ ABAK’TAN ŞOK İDDİALAR

Seçim sonuçlarını yorumlayan Prof. Dr. Ali Yaman, tarihi bir seçim gerçekleştiğini belirterek, “Muhalefet bakımından çok şımarılacak bir durum değil. Bunun süreklilik kazanması gerekir” dedi.

Bolu’da mahalli idareler seçimlerinin tamamlanmasının ardından, Köroğlu Haber Seçim Arenası canlı yayın konuğu olan BAİBÜ Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ali Yaman, değerlendirmelerde bulundu.

“ÖNEMLİ ORANDA BİR OY KAYBI SÖZ KONUSU”

Yüzde 10’luk bir oy kaymasının yaşandığını hatırlatan Yaman, “İktidar partisinin önemli oranda bir oy kaybı söz konusu. Hiç umulmayan illerde dahi büyük şehirlerde dahi böyle bir şey söz konusu. Kimisi bunu ekonomiye bağlıyor, kimisi emeklilere bağlıyor kimisi gençlere bağlıyor. Çok değişik şeyler var. Bence oturup herkesin bunun hesabını muhasebesini yapması gerekiyor. Daha önce yüzde 10 oranında başka bir yere oy vermişsiniz, bir bakıyorsunuz, yüzde 10 oranında başka bir partiye gidiyorsanız, bu öyle basit şeylerle geçiştirilecek bir şey değil. Birçok faktör var burada” dedi.

“BU TRENDİN DEVAM ETMESİ LAZIM”

Muhalefet açısından seçimin rehavete sebep olmaması gerektiğinin altını çizen Yaman, “Aslında tarihi bir seçim... Muhalefet bakımından çok şımarılacak bir durum değil. Bunun süreklilik kazanması gerekir. Gerçekten bizim oyumuz, bizim kazancımız, bizim yaptıklarımız sayesinde diyebilmek için birkaç seçim daha bu trendin devam etmesi lazım. Onun için onlarda bence vatandaşın taleplerine bakmak suretiyle kendilerini geliştirmeye ve daha çok bu oy oranlarını koruma ya hatta daha çok arttırmaya çalışmaları gerekir” ifadelerini kullandı.

“RİSKLİ BİR DURUM TABİ BU”

Seçimi Bolu’da kazanan Tanju Özcan’ın politikalarını yorumlayan Yaman, “Zaten daha önceki siyasi çıkışları, sergilediği performans Bolu’yu aşan bir şey gösteriyor. Kendisi zaten bunu bilerek yapıyor. Daha önce CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu ile olan polemik veya ona karşı sergilediği duruş… Riskli bir durum tabi bu… Partinin genel kongresinde eğer Kılıçdaroğlu kazansaydı, enteresan durumlar olabilirdi. Adaylık noktasında sorun olabilir.  Tabi bu risk almak bazen ne oluyor, çok daha büyük kazanım elde etmenizi sağlayabiliyor. Risk aldı, genel başkana karşı böyle bir şeye girdi” diye konuştu.

“BOLU’YU DA AŞACAK ŞEKİLDE, BELKİ BAKANLIK”

Yaman, Tanju Özcan’ın belediye başkanlığının üzerinde bir üne sahip olduğunu işaret ederek, “Bir de partinin genel politikalarının dışında çıkışları oldu. O, ‘Ben böyle düşünüyorum.’ Sığınmacılar falan odur, budur, şudur… Türkiye kamuoyunda haberlerde Tanju Özcan tartışılıyor. O yüzden, baştan itibaren bir kurgulama yapmış ve bunun üzerine gitti. O artık bence, tamamen Bolu’yu da aşacak şekilde belki bakanlık... Ama kesinlikle Bolu Belediye başkanlığının üzerinde performans gösteriyor” şeklinde konuştu.

Editör: Ahmet İshak GÜLEN