Bolu Sağlık İl Müdürü Abdullah Danışman, Merkezi Hekim Randevu Sistemi (MHRS) ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

Merkezi Hekim Randevu Sistemi (MHRS) üzerinden alınan randevuların büyük kısmı vatandaşların randevuya gelmemesi veya son dakika iptalleri nedeniyle boşa gidiyordu. Bakanlık alınıp gelinmeyen randevuların önüne geçebilmek, randevuları etkin şekilde yönetebilmek ve kaynakları daha verimli ele alabilmek amacıyla yaklaşık bir ay önce MHRS'de "Onaylı Randevu Sistemi"ni hayata geçirdi.

Onaylı randevu dönemi öncesinde vatandaşların randevuya sadakati giderek arttı. Randevusuna geleceğini beyan etmeyenlerin randevusunun bir gün önce saat 20.00 itibarıyla otomatik olarak iptal edilmesiyle günlük ortalama 50 bin yeni randevu kapasitesi açıldı.

ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİLERİNE UYGULAMALI MUHASEBE EĞİTİMİ VERİLDİ ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİLERİNE UYGULAMALI MUHASEBE EĞİTİMİ VERİLDİ

Bu sayede vatandaşlar iptal edilen randevulardan kendilerine uygun saati seçerek muayene olmaya başladı. Sistem öncesinde talep bırakılan vatandaşlara ortalama 7 gün içerisinde randevu verilebilirken bu oran da 3 güne düştü. Böylelikle randevuların iptal edilmesinin ardından kalan boş kapasite hizmet bekleyen hastalar için değerlendirildi.

 

UYGULAMA 13 MAYIS’TA BAŞLADI

Uygulama, 13 Mayıs Pazartesi günü itibarıyla başlatıldı. Bolu Sağlık İl Müdürü Abdullah Danışman, MHRS'de hayata geçirilen olan "Onaylı Randevu Sistemi" nedir tek tek anlatarak; “Onaylı Randevu Sistemi, hastanelere ve hekimlere zamanı verimli kullanma imkânı sunan, randevuların iptal edilmesinin ardından bos kalan kapasitenin hizmet bekleyen hastalar için kullanılmasını sağlayacak olan yeni bir uygulamadır” dedi.

RANDEVU ONAYI NASIL YAPILACAK?

Danışman, Sistem üzerinden randevu alan kişilerin, randevu saatine uyacağına ilişkin onay vermesi gerekip gerekmediğini de belirterek;  “Randevu tarihinden bir gün önce, aksam saat 20.00'ye kadar kişilerin randevusuna onay vermesi veya gelemeyeceğini bildirmesi gerekecek. "www.mhrs.gov.tr"internet sitesi, mobil uygulama ve "ALO 182"çagri merkezi olmak üzere tüm kanallar üzerinden "onay" verilebilecek” ifadelerini kullandı.

ONAYLI RANDEVULARIN İPTALİ MÜMKÜN

Onay verilen randevunun iptal edilebileceğini ifade eden Danışman, sistem üzerinden randevu alan, ancak onaylamayan kişilere ilişkin süreç nasıl yürütüleceğini aktardı. Danışman; “Randevu tarihinden 1 gün önce, saat 20.00'ye kadar "www.mhrs.gov.tr" internet sitesi, mobil uygulama ve ALO 182 çağrı merkezi aracılığıyla iptal işlemleri gerçekleştirilebilecek. Son onay saatine kadar randevusunu onaylamayan kişilerin randevusu sistem tarafından iptal edilecek” şeklinde konuştu.

RANDEVUYA GİDİLMEZSE KISITLAMALAR

Bolu Sağlık İl Müdürü Abdullah Danışman, onaylanan randevuya gidilmezse herhangi bir kısıtlama uygulanıp uygulanmayacağı ve randevusunu onaylamayan ya da iptal etmeyen kişilerin ertesi gün başvuruda bulunduğu hastaneden hizmet alıp alamayacağı konusuna da açıklık getirdi. Danışman, “Randevusunu onayladığı halde gitmeyen kişilerin, aynı branş için 15 gün boyunca yeni randevu alması kısıtlanacak. Fakat bu kişiler sağlık tesislerinden randevusuz hizmet alabilecek. Üzerinde herhangi bir işlem yapılmayan randevular, bir gün önce saat 20.00'de otomatik olarak iptal edilecek. Bu durumda kişi tekrar randevu alabilecek ya da sağlık tesislerinden randevusuz hizmet alabilecek” dedi.

TÜM RANDEVULAR İÇİN ONAY ZORUNLU OLACAK Mİ?

Bolu Sağlık İl Müdürü Abdullah Danışman, tüm randevular için onayın zorunluluk kısmına da değinerek; Üç gün ve daha sonrası için alınan tüm randevularda onay zorunluluğu olacak, ancak muayene tarihinden önceki iki gün içerisinde alınan randevular, otomatik olarak onaylanmış olacak. Örneğin 24 Mayıs tarihi için 22-23 Mayıs tarihlerinde alınan bir randevu, otomatik olarak onaylanmış kabul edilecek” şeklinde konuştu.

ONAYLI RANDEVU SİSTEMİNDEN MUAF OLAN GRUPLAR VAR Mİ?

Danışman, onaylı randevu sisteminden muaf olan gruplar ve randevu iptali durumunu da özetleyerek;  Onaylı randevu sistemindeki bu uygulamadan 65 yas üstü hastalar ve kanser hastaları muaf tutulacak. Bu gruptaki hastalar, her zaman randevu alabilecek. Bos kalan her bir randevu, sistemden randevu alamayan, ancak talep bırakmış hastalar için kullanılacak” açıklamsını yaptı.

Editör: Servet Tayfun