BELEDİYENİN TAKSİ İHALESİNİ, YİNE BELEDİYENİN ŞİRKETİ ALDI BELEDİYENİN TAKSİ İHALESİNİ, YİNE BELEDİYENİN ŞİRKETİ ALDI

 (AA) - Türkiye Dağcılık Federasyonu tarafından Seben ilçesinde bulunan Solaklar ve Muslar Kayaevleri'nde düzenlenen "2. Ulusal Dağ Arama Kurtarma Tatbikatı" 2. günü ile devam etti.

AFAD Bolu Müdürlüğü koordinasyonunda planlanan tatbikat kapsamında, Solaklar Kayaevleri bölgesinde kamp yapan yaklaşık 250 kişiden oluşan arama kurtarma ekipleri, çalışma yaptı.

Senaryo gereği, 112 Acil Çağrı Merkezi'ni arayan bir kadın, çoban olan eşi ve oğlundan haber alamadığını, onları aramak için bölgeye giden 3 yakınının da geri dönmediğini bildirdi.

Olayın üzerinden yaklaşık 40 saat geçtiğini değerlendiren ekipler, haber alınamayan 5 kişinin bulunması için bölgeye intikal etti.

Çoban ve oğlu ile 3 kişiyi aramak için AFAD koordinasyonunda, aralarında Jandarma Arama Kurtarma (JAK) ve UMKE'nin de bulunduğu 15 kurum ve kuruluşta görevli yaklaşık 250 arama kurtarma görevlisi çalışma başlattı.

Çalışmalar devam ederken Muslar Kayaevleri'ne geziye gelen grupta bulunan 3 kişinin de gittikleri kayalık araziden geri gelmediği ihbar edildi.  Bunun üzerine ekibin bir bölümü, Muslar Kayaevleri bölgesine yönlendirildi. AFAD tarafından koordine edilen ekipler, yaklaşık 6 saat süren arama kurtarma çalışması sonucunda 8 kişiyi kurtardı.

Yaralı 8 kişi, bulundukları yerlerde ilk müdahalenin yapılmasının ardından kamp alanındaki UMKE ve sağlık ekiplerine teslim edilerek hastaneye sevk edildi.

Tatbikat, değerlendirme toplantısının ardından 3. gününde sona erecek.

Editör: Ahmet İshak GÜLEN