(HABER: ASLI AKIŞ) -Türkiye İşçi Partisi (TİP) Bolu İl Örgütü, Yargıtay 3. Ceza Dairesi'nin Gezi Parkı eylemleriyle ilgili davada verilen cezaları onamasına tepki gösterdi. Yargıtay kararının Türkiye siyaset ve hukuk tarihine “kara bir leke” olarak geçtiğini ifade eden Türkiye İşçi Partisi, 1 Ekim’de "Özgürlük Yürüyüşü"nü başlatacaklarını açıkladı.

Kardelen meydanında bir araya gelen TİP üyeleri, adına basın açıklamasını gerçekleştiren Türkiye İşçi Partisi İl Gençlik Sorumlusu ve İl Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Hasan Yılmaz,

cezaların hem kanuni açıdan hem de Gezi Parkı eylemlerine katılan milyonların ve halkın vicdanı bakımından yok hükmünde olduğunu söyledi.

“HALK YARGILANMAZ”

Türkiye İşçi Partisi İl Gençlik Sorumlusu Mustafa Hasan Yılmaz, Yargıtay 3. Ceza Dairesinin Gezi Davası kapsamında verdiği kararların Türkiye siyaset ve hukuk tarihine kara bir leke olarak geçtiğini dile getirerek; “Osman Kavala’nın cebren ve şiddete başvurarak hükümeti ortadan kaldırmaya teşebbüs; Çiğdem Mater, Tayfun Kahraman ve Mine Özerden’in ise teşebbüse yardım suçlamalarıyla aldıkları cezalar hem kanuni açıdan hem de Gezi’ye katılan milyonların ve halkın vicdanı bakımından yok hükmündedir.  Saray yargısı karar ilamında yazdığı gibi millet adına değil halk düşmanları adına, Gezi’den korkanlar adına, özgürlüklerimize ve emeğimize savaş açanlar adına karar vermiştir. Gezi, Türkiye’nin bütün kentlerinde özgürlükleri için, doğa için, hakları için yürüyen, hükümeti istifaya davet eden milyonların eseri ve onurudur. Yargıyı siyasetin basit bir aleti haline getirenler şunu iyi bilsin. Halk yargılanmaz. Saray ve onun siyasi çıkarlarına alet olanlar er ya da geç işledikleri suçların bedelini öder” şeklinde konuştu.

“CAN ATALAY, ON BİNLERCE HATAYLININ OYLARIYLA SEÇİLMİŞ”

Yargıtay kararının Türkiye İşçi Partisi Hatay Milletvekili Can Atalay’ı ilgilendiren kısmının ise; “halk iradesini gasp etmeye dönük bir başka hukuk katliamı olduğunu” belirten Türkiye İşçi Partisi İl Gençlik Sorumlusu ve İl Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Hasan Yılmaz; “Can Atalay, on binlerce Hataylının oylarıyla seçilmiş, ömrünü toplumsal davalara adamış bir hukuk ve mücadele insanıdır. Anayasa Mahkemesi’nin Atalay hakkındaki başvuruya ilişkin görüşme takvimini açıkladığı gün Yargıtay tarafından verilen karar halk iradesine AYM’ye ve Hataylılara karşı açık bir tehdit, boyun eğdirme girişimidir. Yaptığınızı görüyoruz ama geri adım atmayacağımızı ilan ediyoruz” dedi.

 “ZORBALARA, HALK DÜŞMANLARINA MEYDAN OKUYORUZ”

MHP BOLU, ÜLKÜCÜ ŞEHİTLER İÇİN HELVA DAĞITTI MHP BOLU, ÜLKÜCÜ ŞEHİTLER İÇİN HELVA DAĞITTI

Mustafa Hasan Yılmaz, Can Atalay ve Gezi Davası meselesinin milyonları ilgilendirdiğinin altını çizerek; “Yargıtay kararıyla kesinleşen hüküm, Saray’ın halk düşmanlığıdır. Halk iradesini gasp etmeye çalışmak darbeciliğin en açık ispatıdır. Can Atalay ve Gezi Davası meselesi, ne bir avuç insanın, ne Hatay halkının ne de sadece TİP’in konusudur. Mesele tüm Türkiye’ye, emekçilere, milyonlara aittir. Yargıtay kararının arkasındaki siyasi irade, milyonlara, Türkiye halkının demokratik tercihlerine saldırma cüreti gösterdiğini bilmelidir. Cezaevindeki siyasi tutsaklar, gazeteciler, kayyumlar ya da en basit demokratik haklarını kullanması engellenen emekçiler bu zorbalığın açık kanıtlarıdır. Bu saldırganlık ve zorbalık, yanıtını mücadelemizle alacaktır. Zorbalara, halk düşmanlarına meydan okuyoruz” diye konuştu.

“BU YÜRÜYÜŞ SADECE TİP'İN YÜRÜYÜŞÜ OLMAYACAK”

1 Ekim’de “Özgürlük Yürüyüşü”nü başlatarak, Hatay’dan Ankara’ya kadar yürüyeceklerini aktaran Mustafa Hasan Yılmaz; “1 Ekim’de Özgürlük Yürüyüşümüzü başlatıyoruz. Herkes bilsin; bu yürüyüş yalnız TİP’in, yalnız TİP Genel Başkanı Erkan Baş’ın yalnız yürüyüşe fiilen katılan kişilerin olmayacak. Hatay’dan Ankara’ya kadar, özgürlüklerimiz için, halkın demokratik iradesini ortaya koymak için, onurumuz olan Gezi için yürüyeceğiz. Ama yalnız bunlar için değil… Deprem suçları ve suçlularını ifşa etmek için, emekçilerin hakları için, kadınlar için, doğanın talanına dur demek için, gençler için, barış için, sanatçılar için, gazeteciler için, Cumhuriyet’in ikinci yüz yılına emeğin ve özgürlüklerin damga vurması için yürüyeceğiz. İl il, ilçe ilçe, köy köy özgürlük ateşini büyütmek için yürüyeceğiz. Saray’ın korkusunu gerçek kılmak için, direnen tüm dostlarımızla, toplumsal mücadelenin tüm güçleriyle yürüyeceğiz ve kazanacağız.  Halk kazanacak, Gezi kazanacak!” ifadelerini kullandı.

Editör: Ahmet İshak GÜLEN