Türkiye İşçi Partisi İstanbul Milletvekili ve Parti Sözcüsü Sera Kadıgil, Kıbrıscık Belediye Başkan Adayı Menekşe Özdemir’e destek isteyerek; “Türkiye’nin aydın ilçelerinden birinde bir değişiklik yapalım, Menekşe’ye şans verelim. Görsün dünya alem kadınlar nasıl belediye yönetir” dedi.

Bolu’nun Kıbrscık ilçesinin Türkiye İşçi Partisinden Belediye başkan adayı olan Menekşe Özdemir ve ekibine destek olmak üzere Türkiye İşçi Partisi İstanbul Milletvekili ve Parti Sözcüsü Sera Kadıgil, “Değişmek Şart” vurgusuyla Kıbrıscık halkıya bir araya geldi.

Kıbrıscık'ın potansiyelini vurgulayan Kadıgil, Türkiye'nin en güzel yerlerinden biri olarak nitelendirdiği ilçenin neden terk edilmek zorunda kalındığını sorguladı. Siyasetteki profesyonel tutumların bu duruma sebep olduğunu dile getirdi. Menekşe Özdemir'in adaylığını “heyecan dolu ve işini bilen bir kadın” olarak nitelendiren Kadıgil, onun Kıbrıscık için çalışacağını aktardı.

ALAÇATI MUHALLEBİCİSİ'NİN BAŞ DÖNDÜREN LEZZETLERİ ALAÇATI MUHALLEBİCİSİ'NİN BAŞ DÖNDÜREN LEZZETLERİ

“KIBRISCIK NÜFUSU NEDEN 2 BİNDE KALIYOR?”

“Kıbrıscık’a ilk defa geldim. Yola bile bayıldım. Turizm diyorlar ya; gelip buraya bir şey yapmaya gerek yok. Yoldan gelmek bile bir tatil. Türkiye’de 100 bin Kıbrıscık’lı yaşıyor neden nüfus 2 binde kalıyor? Bizim genç arkadaşlarımız neredeler? Neden okumak için İstanbul, Ankara, Bolu’ya gidiyor ve göçmek zorunda kalıyorlar? Türkiye’nin en güzel yerlerinden biriymiş Kıbrıscık. Burayı neden terk etmek zorunda kalıyoruz; İşte o profesyonel siyasetçiler yüzünden. Seçilene kadar her şeyi anlatıp, seçildikten sonra bir daha yüzümüze bakmayanlar yüzünden. Konuşurken mangalda kül bırakmayanlar yüzünden.

“MENEKŞE’NİN HEYECANI O KADAR KIYMETLİ Kİ”

Menekşe’nin heyecanı o kadar kıymetli bir heyecan ki;  profesyonel değil çünkü. Yönetici o, ekmeğini kazman, 20 yıldır çalışan alnının teriyle hem evine bakan hem kendine bakan bir kadın o ve “Kıbrıscık’ta hemşerilerim için çalışacağım” dedi. Bunu vatani bir görev, hizmet olarak gördü. Keşke herkes siyaseti böyle görse o zaman bu ülke bir arpa boy ilerleyecek.” şeklinde konuştu.

“BİZ BU KIBRSICIK’I ALACAĞIZ”

Kıbrıscık ilçe örgütü açılışı yapmışsınız. Bizi küçük bir partiyiz. Devletten 5 kuruş para almıyoruz. 4 tane milletvekilimiz var, 1 tanesini de hapiste tutuyorlar. Bu kadar sıkışık bir yerde Sera kardeşiniz neden geldi konuşmaya? Cevabı çok basit. Siz çağırdınız. O ilçe açılışında gördüğüm kız kardeşlerimin, ablalarımın, teyzelerimin elini öpmeye geldim.  Türkiye İşçi Partisi 800’e yakın ilçede bu seçime girecek. Ama biz böyle diğerleri gibi atıp tutan bir parti değiliz. Orayı da alacağız, burayı da alacağız, şunu da yapacağız yok. Biz boyumuzu posumuzu biliyoruz. Ha biz bir şeyi daha biliyoruz; biz bu Kıbrsıcık’ı alacağız. Onun için ben geldim. Bizim Kıbrıscık’ı almamız çok kıymetli.” dedi.

“BELEDİYE BAŞKANLARINDAN SADECE YÜZDE 3’Ü SADECE KADIN”

Türkiye'deki kadın temsiliyetine de dikkat çekerek, seçilen belediye başkanlarının yalnızca %3'ünün kadın olduğuna işaret ederek bu durumu eleştiren Kadıgil, “Türkiye’de 2019 yılında biz seçim yaptık. Türkiye’de 1400 tane belediye başkanı seçildi. Bunlarda sadece yüzde 3’ü kadın. Ayıp değil mi? ülkede ki seçmenin yüzde 52’si kadın. Seçilen belediye meclis üyelerinin yüzde 10’u kadın. 52 bin tane muhtar seçmişiz, 1200 tanesi sadece kadın.

“KIBRISCIK’A KADIN ELİ DEĞSİN İSTİYORUZ”

Üreten, evde, tarlada, işte de çalışan da biziz. Çocuğa bakan, yemeği, ütüyü, temizliği de yapan biziz ama iş yönetmeye gelince af buyurun her yerde erkekler. Biz artık buna son vermek ve model haline getirmek için Kıbrıscık’tayız. Buraya artık bir kadın eli değsin istiyoruz.”  ifadelerini kullandı.

“SİYASETÇİLER HER ŞEYİ BİLDİKLERİNİ ZANNEDİYORLAR”

Kıbrıscık’ı sadece Menekşe ya da Sennur yönetmeyecek. Hep birlikte yönetmek için talibiz. Biz her şeyi bilemeyiz. Siyasetçilerin en çok yaptığı yanlış bu. Her şeyi bildiklerini sanıyorlar. Seçilip bir koltuğa oturuyorlar sonra halk hiçbir şeye karışmasın. Hadi her şeyi biz yapacağız artık, siz biz ne dersek onu yapacaksınız bundan sonra” diyorlar. Böyle bir şey olabilir mi? Kıbrıscık’ı ben sizden daha nasıl iyi bilirim? Menekşe burada yaşanan 100 kişi yerine tek başına nasıl karar verebilir? Mümkün değil böyle bir şey. Bu modeli korumak için Kıbrıscık belediyesini almak istiyoruz. Her birlikte bir şeyler üretmek için Kıbrıscık Belediyesini istiyoruz.” diye belirtti.

“KIBRISCIK’I TURİZM MERKEZİ HALİNE NEDEN GETİREMİYORUZ?”

Kıbrıscık’ın turizm merkezi haline getirilmesi için gerekeni yapacaklarını söylene Kadıgil; “Mühendis arkadaşlarımız gelip burada çalışmışlar. Kıbrıscık kilimi varmış, dokuması çok meşhurmuş. Neden hiç birimiz bilmiyoruz bunu? Bu kadar atıl duran evler var, neden belediye bu evlerden bir tanesini alıp, belediyenin parası ile restore edip gençlerimiz, yaşlılarımız, emekçilerimiz ve emeklilerimiz için dokuma merkezi açmıyor?  Niye büyüklerimiz gençlerimize bu işin nasıl yapıldığını öğretmiyor? Kıbrıscık’ın kilimini bütün Türkiye’ye tanıtmıyoruz?  Kıbrıscık’ı turizm merkezi haline neden getiremiyoruz? Kıbrıscık’ın pirinci var, pirinci tanıtmak niye bir Allah’ın kulunun aklına gelmiyor. Kıbrıscık’ı hakkettiği şekilde yönetilecek bir yer haline getirmek istiyoruz. Öyle bir ilçe olsun ki burası geleni gideni eksik olmasın, turist eksik olmasın. Menekşe tek başına değil.  Mimar, mühendis,  kent plancıları ordusuyla aday Menekşe.” dedi.

“GÖRSÜN DÜNYA ALEM KADINLAR NASIL BELEDİYE YÖNETİR?”

Türkiye İşçi Partisi'nin Kıbrıscık'ta sadece Menekşe Özdemir'in değil, tüm halkın yönetimde yer alması için mücadele edeceğini de vurgulayan Sera Kadıgil;  “Size net söz veriyorum; biz küçük bir partiyiz. AK Parti belki 500-600 belediye alacak, CHP 300-400 tane Belediye alacak belki. Açık açık söylüyorum; biz boyumuzu posumuzu biliyoruz. Bizim alacağımız belediye bütün Türkiye’de maksimum 10 olacak ve onların içinde bir kadın olarak. Kişisel olarak, TİP’li olarak tüm kadınlar için en kıymetli olan belediye Kıbrıscık belediyesi olacak. Yemeyeceğiz, içmeyeceğiz Kıbrıscık için çalışacağız. Elimizde avucumuzda her ne gücümüz var ise burada yaptığım konuşmayı unutmayın. Bu anlattıklarımın hesabını oyunu verdikten sonra önce Menekşe’ye sonra İl Başkanımız Cansu’ya sonra bizlerden soracaksınız.  Lütfen hadi gelin bir değişiklik yapalım. Gelin Türkiye’nin aydın ilçelerinden birinde bir değişiklik yapalım, menekşeye şans verelim. Görsün dünya alem kadınlar nasıl belediye yönetir.” İfadelerine yer verdi.

Editör: Ahmet İshak GÜLEN