İsrail’in sivillere yönelik saldırıları gün geçtikçe artıyor. Türkiye ise bu duruma tepkili. Bolulular ise müdahil olmamamız gerektiğini düşünüyor.

İsrail’in Filistin’e yönelik saldırıları günlerdir devam ediyor. Saldırılarda can kayıpları binlerle ifade edilirken, bölgedeki hastanelerde malzeme ve enerji sıkıntısı yaşanıyor. Yaşananlara Türkiye de sert tepki gösteriyor. Bolu’nun en işlek caddesinde İHH üyesi kadınlar oturma eylemi yaparken, cadde üzerinde ve ara sokaklarda yerlere İsrail’e tepki gösteren çıkartmalar yapıştırıldı.

Kamuoyunda ise Türkiye’nin askeri müdahale yapıp yapmaması tartışma konusu oldu. Özellikle siyasiler arasında bu konuda zaman zaman gerginlik yaşanıyor. Bolululara Türkiye müdahil olmalı mı sorusunu yönelttiğimizde, çoğunluğun ülkemizin askeri müdahalede bulunmaması gerektiğini tercih ettiğini gördük. Kimi Mehmetçiğin Gazze’ye gitmesi gerektiğini söylerken kimi ise “bizim savaşımız değil, yeter Mehmetçiğin şehit olduğu” diyerek tepki gösterdi.

“TÜRKİYE MÜDAHİL OLMAMALI”

Onur Güder, “Bu savaşta ben taraf tutmuyorum açıkçası. Yani iki tarafın da bir insanlık suçu var ortada. Sadece İsrail ya da Filistin değil olay. İsrail’de de bebekler ölüyor, Filistin’de de… Tamam, anlayabiliyorum, Filistin’de yıllardır zulüm var. Bu zulüm bitmiyor. Uzun süredir devam ediyor. Ama bu da şunun önünü kapatmıyor. Ortada bir savaş var. Bu savaşta Filistin’in İsrail’e gönderdiği bombalar veya İsrail’in bulunduğu saldırılar, ölen insanların üstünü kapatmıyor. Bu bir insanlık suçu. Ortada bir savaş varsa, hiçbir zaman taraf yoktur. Başta oynayan insanlar vardır. Bu savaşın hemen bitmesini isterim. Türkiye müdahil olmalı mı? Bence olmamalı, bizim askerimiz şu zamana kadar binlerce şehit verdi. Her savaşta Türkiye gittiği zaman şehit veriyor. Ben gider miyim, gitmem.” Diye konuştu.

KESK’TEN HÜKÜMETİN KAMU TASARRUF PAKETİNE SERT TEPKİ KESK’TEN HÜKÜMETİN KAMU TASARRUF PAKETİNE SERT TEPKİ

“BENİM SAVAŞIM DEĞİL”

Fahrettin Arı, “Savaş bir katliamdır, bunu biliyoruz. Düşünecek çok fazla bir şey yok. Türkiye müdahil olmamalı. Bizim işimiz değil. Müdahil olanlar çok var orada. Benim savaşım değil, benim ülkemde savaşım.” sözlerini kullandı.

“KOŞARAK GİDERİM”

Gerekli olduğunda koşarak gideceğini söyleyen bir vatandaş, “Niye savaşıyorlar, savaşmasınlar. Niye öldürüyorlar? Öldürürse Allah öldürür. Türkiye müdahil oluyor. Türkiye’den başka destek olan var mı? Savaşa katılmamalı aslında ama gerektiğinde illa ki bir şey yapacak Türkiye. Gerekli durumda koşarak giderim, uygun adım değil koşarak giderim.” ifadelerini kullandı.

“KATLİAM OLARAK DÜŞÜNÜYORUZ”

Bolu’da okuyan üniversite öğrencisi iki arkadaş ise durumu katliam olarak nitelendirdi. Öğrencilerden biri, “İsrail’in yaptığını katliam olarak düşünüyorum. Ben tarafsızım aslında. Hem İsrailli masumlara hem Filistinli masumlara üzülüyorum.  Türkiye müdahil olmamalı asla.” diye konuşurken bir diğeri ise “İki tarafta kendince haklı ama bir katliam var ortada. Buna hem fikiriz. Savaş askerlerle yapılan bir şey olur ama şu an bütün mazlumlar, küçük çocuklar… Bir baba evladının parçalarını topluyor ve bu bizim için büyük bir acı. Şöyle söyleyeyim, bir an önce bitmesini umut ediyoruz, dua ediyoruz. (Türkiye müdahil olmalı mı?) Ben bunda çok kararsızım. Çünkü orada bir savaş var, bu insanlık adına. Tek Türkiye değil diğer ülkeler de bir adım atmalılar diye düşünüyorum. Bir ortak karar alıp, adım atılması gerektiğini düşünüyorum. Türkiye bir yandan katılmalı, bir yandan katılmamalı. Bir savaşın ortasındayız, etraflar sarıldı diye düşüncelerimiz var, onun bilemiyorum. Bana göre zulmedenlere karşı hepimiz ayakta kalabiliriz.” ifadelerini kullandı.

“ÇOCUKLARI GÖRDÜKÇE PERİŞAN OLUYORUZ”

Cevriye Artuç, “Çok üzgünüz. Hiç hoş değil. Hele çocukları falan gördükçe perişan oluyoruz Allah sonumuzu hayır etsin ama bizi 3’üncü dünya savaşı bekliyor gibi. Bence Türkiye müdahil olmamalı. Biz yeterince teröristlerden kayıplarımızı verdik. Bir de buna karışmamalıyız diye düşünüyorum. Karışırsak 3’üncü dünya savaşına girmiş oluruz diye düşünüyorum.” sözlerine yer verdi.

Editör: Ahmet İshak GÜLEN