Bolu’da üniversite öğrencileri, Bolu Belediyesinin özel halk otobüsü öğrenci biletlerine yüzde 63 zam yapmasına tepki göstererek, belediye önünde eylem yaptı. Öğrenciler, Belediye Başkanı ile de görüştü

 

Bolu Belediye Meclisi Mayıs Ayı toplantılarında alınan karar ile Bolu’da özel halk otobüsü ulaşım ücretlerine zam yapıldı. Tam bile 15 liradan 25 liraya yükseldi. Öğrenci biletine yüzde 63 zam yapılarak 11 liradan 18 lira oldu. Taksilerde açılış ücreti 40 lira olarak belirlendi. Yeni ücretler meclis üyelerinin oy birliğiyle kabul edildi.

ÖĞRENCİLER EYLEM YAPTI

Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi öğrencileri, özel halk otobüsü biletlerine yapılan yüzde 63’lük zamma tepki gösterdi. Bolu Valiliği önünde bir araya gelen BAİBÜ öğrenci topluluğu, yeni ücreti protesto etti. Öğrenciler İzzet Baysal Caddesi üzerinden, “Müşteri değil öğrenciyiz”, “Nitelikli ulaşım istiyoruz”, “Bolu uyuma, öğrencine sahip çık” sloganları atarak yürüyüş yaptı. Bolu Belediyesi önünde sona eren yürüyüşün arından basın açıklaması yapıldı. Basın açıklamasını üniversite öğrencileri adına Orçun Olgun Akyol ve Zeynep Dinç okudu. Basın açıklamasında şu taleplerde bulunuldu:

HEM SICAK HEM SOĞUK VURDU HEM SICAK HEM SOĞUK VURDU

“Giderlerimiz üstesinden gelemeyeceğimiz boyutlara ulaşmaktadır”

“Bolu’da geçtiğimiz günlerde mecliste alınan karar ile toplu taşıma hizmetlerine yapılan fahiş zammı protesto etmek adına burada BAİBÜ öğrencileri olarak toplandık. Ekonomik olarak zor şartlarda eğitimimiz için çabalarken yapılan bu zamla birlikte giderlerimiz üstesinden gelemeyeceğimiz boyutlara ulaşmaktadır. Mevcut ücretlerin dahi biz öğrencilerin zar zor karşılayabildiğini göz önünde bulundurursak yüzde 64 oranla öğrenci biletinin 18, tam biletin 25 liraya yükselmesinin karşısında duracağız, susmayacağız.

“OTOBÜSÜN PARASINI NASIL ÖDEYECEĞİMİZİN DERDİ EKLENDİ”

Zaten bin bir dertle ay sonunu nasıl getireceğimizi, temel beslenme ve barınma gibi masraflarımızı nasıl ödeyeceğimizin stresiyle günleri geçirirken, üstüne bir de kampüse ulaşımın tek yolla sağlanabildiği otobüsün parasını 2000 lira gibi yetersiz burslarla nasıl ödeyeceğimizin derdi eklendi.

“TALEPLERİMİZ ŞUNLARDIR”

Tüm yurttaşların en temel haklarından biri olan ulaşım, kâr-zarar konusu edilebilecek bir ticari faaliyet değildir. Bolu meclisinde alınan bu zam kararı ile ekonomik krizin faturasının öğrencilere, emekçilere, gençlere ödetilmesine izin vermeyeceğimizi buradan ilan ediyoruz.

Taleplerimiz ise şunlardır:

1) İlk olarak, belediyenin öğrenci otobüsü ücretlerine yapılan zamları geri çekmesini talep ediyor, ardından öğrenci abonman hizmetinin uygulamaya konulmasını istiyoruz.

2) Şoförlerin davranışlarıyla ve söylemleriyle ilgili yaşanan üslup sorunlarına da dikkat çekiyor, bu tutumun düzeltilmesini istiyoruz. Öğrenciler kimsenin sinirini çıkarabileceği bir konuma sokulamaz.

3) Kampüs otobüslerindeki kapasite yetersizliği ve güzergah değişiklikleri de ciddi sorunlar arasındadır. Otobüs tıka basa dolmadan hareket etmemesi ve erkek öğrenci yurduna yapılan güzergah değişiklikleri ile uzatılan yol, öğrencilerin ulaşımını olumsuz etkilemektedir.

4) Hafta sonları azalan sefer sayıları da artırılmalıdır. Kampüs hattındaki otobüslerin kapasite olarak yetersiz olması nedeniyle balık istif şeklinde taşımacılık derhal önlenmeli ve uzatılan güzergahlar revize edilmelidir.

5) Son olarak, kart dolum noktasındaki sürekli karşılaşılan arızaların giderilmesi için periyodik olarak bakımının yapılması da gereklidir.”

“MÜCADELEMİZE DEVAM EDECEĞİZ”

Basın açıklamasında, Bolulu vatandaşlardan destek de istenerek, “Uygun ve karşılanabilir fiyatlarla ulaşım hizmeti sağlamak, Bolu Belediyesinin görevidir. Biz üniversiteli öğrenciler olarak, zamlar geri çekilene ve en kısa sürede taleplerimiz yerine getirilene kadar mücadelemize devam edeceğiz. Bu süreçte ise tüm gençlere ve Bolu halkına mücadelemize ve dayanışmamıza ortak olmaları için buradan çağrıda bulunuyoruz” denildi.

BELEDİYE BAŞKANI İLE GÖRÜŞTÜLER

 

Basın açıklamasının ardından öğrenciler belediye önünden ayrılmadı. Sloganlar atarak, belediye başkanı ile görüşmek istediklerini haykırdılar. Öğrencilerin isteği üzerine, Orçun Olgun Akyol ve Zeynep Dinç, Bolu Belediye Başkanı ile görüştü. Görüşmede öğrencilerin isteğinin değerlendirileceği belirtildi. Öğrencilerin, otobüs şoförleri temsilcisi ile görüşmesi sağlanacak.

Editör: Ahmet İshak GÜLEN