Bolulu vatandaşlar asgari ücrete gelen zammı yeterli bulmadı.

Haber: Nilay Çelik – Oğuzhan Eke

Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nun yaptığı 3. toplantının sona erdi. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan yeni asgari ücreti 11 bin 402 lira olarak açıkladı. Bolulu vatandaşlar yeni asgari ücrete ilişkin düşüncelerini Köroğlu TV mikrofonuna anlattı. Vatandaşlar açıklanan miktarın düşük olduğunu dile getirdi.

“AZ BİLE YETERLİ DEĞİL”

Asgari ücretin geçim standartlarının altında kaldığını belirten Hüdai Çelik, “Az bile yeterli değil. Geçim zor. Bu civarlarda gelir diye tahmin ediyordum ama geçim zor. Devlet memuru bile taban 22 olacak diyorlar ama asgari ücret geçim standartlarının çok altında” ifadelerini kullandı.

“BENCE BU HAKSIZLIK”

Namık Kemal Sayın,  asgari ücreti az bulduğunu belirterek, “Memura yüzde 100’e yakın bir zam yapılıyor. Asgari ücrete yüzde 35’e denk geliyor galiba. Bence bu haksızlık... 6 ayda bir olması güzel ama oran az. Daha fazla beklemiyordum, böyle olur diyordum ama gene az geliyor. İnsanların geçim şartları, ülkenin ekonomik durumu belli. O yüzden ben az buluyorum” diye konuştu.

“GELEN ZAMLAR BİZİM İÇİN İÇLER ACISI”

Ücretteki artışın, ürün fiyatlarına yansıyacağını söyleyen Fedai Karadayı, “Öncelikle tüm dar gelirli vatandaşlara geçmiş olsun. Gerek emekliye, gerek asgari ücrete gelen zamlar bizim için içler acısı. Bir emekli olarak… Sonuçta bunlar bize yansıyacak. Dünden ya da şu andan başladılar. Muhtemelen etiket fiyatlarını değiştirmeye” diye konuştu.

MÜDÜR KARA’DAN YKS 2024 SINAV ANALİZİ MÜDÜR KARA’DAN YKS 2024 SINAV ANALİZİ

“BİZİM İÇİN YETERLİ GİBİ GÖRÜNÜYOR”

Aleyna Çetinkaya, artışın kendileri için yeterli olduğunu belirterek, “Bizim için yeterli gibi görünüyor ama tabi ki şu anki durumda da net olarak yaşadığımız bu dönemde çok da iyi değil. Ama buna da şükretmeyi biliyoruz. İnşallah çok daha iyileri olur ileride.

Editör: Ahmet İshak GÜLEN