Diyetisyen Ece Sarı Özdemir, meyve tüketimine dikkat edilmesini önererek, “Daha çok gün içinde, çok geç saatlere bırakılmadan tüketilmesi tavsiyemizdir” dedi.

Sıcak havaların artmasıyla beraber, vatandaş zorlanmaya devam ederken soğuk içecekler, meyve, sebze tüketimi arttı. Diyetisyen Ece Sarı Özdemir, vatandaşların dikkat etmesi gereken beslenme önerilerini anlattı. İçecek tüketiminden bahseden Özdemir, yaz sıcaklarına bire bir soğuk içecek tarifleri verdi.

“Porsiyonuna dikkat ederek tüketilmeli”

Diyetisyen Ece Sarı Özdemir meyve tüketiminde dikkat edilmesi gerekilenleri anlatarak, “Tabi ki meyveler sağlıklı besin grupları arasında yer almakta, fakat onlarında bir kalorisi olduğu için porsiyonuna dikkat ederek tüketilmeli. Daha çok gün içinde, çok geç saatlere bırakılmadan tüketilmesi tavsiyemizdir. Özellikle yaz aylarında meyvelerin şeker oranı daha fazla olduğu için geç saatlerde tüketildiğinde, sonrasında dinlenme pozisyonuna geçtiğimiz ve uyuduğumuz için yağ olarak depolanma ihtimali yüksek. Enerji veren besinler olduğu için gün içinde ara öğünlerimizde meyveleri tercih etmenizi tavsiye ediyorum” dedi.

“Kızartma türü besinlere yönelmeyi önermiyoruz”

Diyetisyen Ece Sarı Özdemir yağlı, kızartma türü besinlerden uzak durulması gerektiğine dikkat çekerek, “Sebze tüketimi yaz aylarında da oldukça fazla miktarda olmalı. Sıcaklardan dolayı çok fazla yağlı ve kızartma türü besinlere yönelmeyi önermiyoruz. Daha çok beslenmemiz zeytinyağlı sebzelerden yana kullanırsak çok daha güzel olur. Buda bizim günlük kalorimizi dengede tutmamıza yardımcı olacaktır” diye anlattı.

“Almamız gereken su miktarını en az yarım litre kadar daha arttırmamız gerekiyor”

Özdemir, alınan su miktarının arttırılmasına değinerek, “Özellikle sıcaklıkların artmasıyla beraber günlük almamız gereken su miktarını en az yarım litre kadar daha arttırmamız gerekiyor” Dedi.

BELEDİYENİN TAKSİ İHALESİNİ, YİNE BELEDİYENİN ŞİRKETİ ALDI BELEDİYENİN TAKSİ İHALESİNİ, YİNE BELEDİYENİN ŞİRKETİ ALDI

“Sıcaklarla beraber sadece idrarla değil, terle de su atımı yüksek miktarda oluyor. O yüzden su tüketimine çok dikkat etmemiz gerekiyor” diye ekledi.

SICAKLARA KARŞI, ENFES TARİF.

Özdemir yaz sıcaklarında sıkça tercih edilen soğuk içeceklerden bahsederek, “Yaz aylarında en çok tercih edilen şeyler soğuk içecekler. Daha çok şekerli ve asitli içeceklere yöneliyor maalesef. Çok fazla tercih edilmesini önerdiğimiz içecekler değil” dedi.

Yaz sıcaklarına bire bir soğuk içecek önerileri veren Diyetisyen Özdemir, “Soğuk içecek olarak sade soda, maden suyu tavsiyemizdir. Lezzetlendirmek için içerisine meyve dilimleri eklenebilir ya da meyveler blender den geçirilip tatlandırılabilir. Yine soğuk içeceklerden bitki çaylarını kendimiz evde demledikten sonra soğutarak bol buz ve meyveyle yine lezzetlendirerek evde kendimizde soğuk çaylar elde edebiliriz” dedi.

Kaynak: haber merkezi