Hava sıcaklıklarının artmasıyla birlikte ilimiz Göynük ve Mudurnu ilçelerindeki ormanlarda, 11'i Ağustos ayında olmak üzere toplam 20 orman yangını çıktı. Bu yangınlardan toplam 150 hektar alan zarar gördü. Bolu Orman Bölge Müdürü Mahmut Şentürk, yanan alanlarda inceleme yaparak, “Ağustos ayı içerisinde 11 olmak üzere bu yıl Bolu'da meydana gelen 20 orman yangınında ilk belirlemelere göre 150 hektarlık alan zarar gördü” dedi.

Haber: Aslı Akış

17 Ağustos'ta Mudurnu ilçesi Dolayüz köyü Aynalıkaya mevkisinde çıkan ve aynı gün söndürülen yangın alanında inceleme yapan Orman Bölge Müdürü Mahmut Şentürk, Türkiye'nin Akdeniz iklim kuşağının etkisinde zaman zaman sıcak hava kütleleriyle karşı karşıya kaldığını, bunun neticesinde de yangınların çıktığını belirtti.

Şentürk, Bolu'da da hava sıcaklıklarının arttığı ağustos ve eylül aylarında yangınlarla karşıya kaldıklarını aktararak "Geçen yıla oranla, örneğin ağustosta hava sıcaklığında yaklaşık 9 derecelik artış söz konusu. Dolayısıyla bu artışlar orman yangını risklerini de tetikliyor." dedi.

“GÖYNÜK'TE SOĞUTMA ÇALIŞMALARI DEVAM EDİYOR”

2023-2024 EĞİTİM VE ÖĞRETİM YILI SONA ERDİ 2023-2024 EĞİTİM VE ÖĞRETİM YILI SONA ERDİ

Şentürk, bu yıl kent genelindeki 20 yangından 11'inin ağustosta çıktığını bildirerek 11 olayın 5'inin yıldırım, 2'sinin elektrik hatları, birinin ihmal kaynaklı olduğunu, 3'ünün nedeninin belirlenemediğini kaydetti.

Şu an itibarıyla alevlerin kontrol altına alındığını aktaran Şentürk, "Yalnızca Göynük'teki yangın şu an itibarıyla takip ediliyor. Soğutma çalışmaları devam ediyor. Diğer alanlarda soğutma çalışmalarımız tamamlandı ve yangınlar söndürüldü. İlk yaptığımız tespitlere göre yaklaşık 150 hektarlık alan zarar gördü." diye konuştu.

Editör: Ahmet İshak GÜLEN