AK Parti Genel Merkez Teşkilat Başkanlığının koordinasyonunda gerçekleştirilen 81 İlde Şehir Buluşmaları programı, Bolu’da gerçekleştirildi.

Programa AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve İnsan Hakları Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ali Zengin, AK Parti Bolu Milletvekili Yüksel Coşkunyürek, AK Parti Bolu İl Başkanı Suat Güner ve il yönetimi katıldı.

Genel Başkan Yardımcısı Zengin, AK Parti’nin insan hakları konusunda yaptığı çalışmalara anlattı.

“İNSAN HAKLARI İHLALLERİNİN ÖNLENMESİ KONUSUNDA KURUMSAL ÇALIŞMALAR YAPILMAKTADIR”

Zengin, AK Parti’nin reform hareketi olduğunu söyledi.

“Çok önemli reformlar yaptık. AK Parti bir reform hareketidir aynı zamanda Bu konuda attığımız adımların her birisinin demokrasiye önemli katkılar sunduğuna inanıyoruz. İnsan hakları konusunda özellikle biliyorsunuz, işkenceye sıfır tolerans… Bugün artık işkence Türkiye'nin gündeminden kalkmıştır. AK Parti hükümetleri zamanında olmuştur. Yine Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde bu alanda attığımız adımlardan bir diğeri de insan hakları konusunda. İnsan hakları konusunda kurumsal kapasitenin geliştirilmesidir. Bunlardan en önemlisi ve bazı örnekleri şu şekildedir. Kamu Denetçiliği Kurumu, Türkiye İnsan Hakları Eşitlik Kurumu ve Kolluğun Gözetimi Kurulu tarafından insan hakları konusunda ve insan hakları ihlallerinin önlenmesi konusunda kurumsal çalışmalar yapılmaktadır”

“DGM'LERDE ÇOCUKLAR YARGILANIYORDU BİR DÖNEMDE”

Zengin, askeri yargının AK Parti hükümetiyle kaldırıldığını belirtti.

BOLU’DA, BOYNUZLU ENGEREK GÖRÜLDÜ BOLU’DA, BOYNUZLU ENGEREK GÖRÜLDÜ

“Bunların da demokrasimize önemli katkıları olduğunu düşünüyoruz. Yine çocuk hakları konusunda önemli adımlar atılmıştır ülkemizde. Çocuk haklarıyla ilgili rehabilite edici düzenlemeler, anayasanın onuncu maddesinde mesela pozitif ayrımcılıkla ilgili olarak kadın, çocuk, engelli, şehit, gazi yakınları, başta olmak üzere toplumun bazı kesimlerine öncelik tanınması anayasal olarak da anayasal düzenine oturtulmuş oldu. Bunlar önemli gelişmelerdir. DGM'nin kaldırılmış olması mesela çok önemli bir gelişmedir ki DGM'lerde çocuklar yargılanıyordu bir dönemde. Bunların kaldırılmış olması önemli bir gelişmedir. Yine en son anayasa değişikliğiyle askeri yargının kaldırılmış olması, yargı bütünlüğü açısından olumlu bir girişimdir”

Editör: Ahmet İshak GÜLEN