Bolu Belediyesi, EYT kapsamında emekli olan çalışanlar için 66 milyon lira tazminat ödemesi yaptığını duyurdu.

Bolu Belediye Meclisi Ağustos Ayı 1. Oturumunda, dilek ve temenniler bölümünde söz alan AK Parti Grup Başkanvekili Uğur Akbay, EYT tazminatlarına ilişkin konuştu.

Belediyenin parasının kalmadığını ifade eden Akbay, Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan’ın geçmiş dönemdeki sözlerini hatırlattı.

"KASA DOLU DEĞİLMİŞ”

EYT tazminatlarının arsa satışından elde edilen gelir ile ödendiğini aktardı.

 “EYT ile ilgili, EYT’den emekli olanlara, siz söylemiştiniz.  ‘Ben bunu garantisini veriyorum, emekli olduğunuz andan itibaren çok kısa sürede emekli maaşlarını vereceğim’ diye. Bolu Belediyesinin durumunun çok iyi olduğunu, kasasının dolu olduğunu, hiçbir şekilde mağdur etmeyeceğini söylediniz. Sonra tabi deprem oldu, Allah göstermesin. İstemezdik. Hazırlığınız yoktu ki İller Bankası’na yasladınız diyeyim. Oraya bahane bularaktan, oradan gelmedi falan filan. Hatta bir mecliste dediniz ki ‘Benim İller Bankası’ndan gelecek paraya da ihtiyacım yok, benim kredi puanı A+.’ Biz de sevindik. Demek ki kasada para var her yerden de kredi kullanabiliyor, inşallah sorun çıkmaz diye. Ama gördük EYT’den emekli olanların tazminatlarını, Dağkent’teki arsanın bedeliyle ödediniz. Doğru mudur, bence doğrudur. Demek ki nedir, kasa dolu değilmiş”

“ÜCRETLERİNİ ALAMAYAN ARKADAŞLARIMIZIN OLDUĞU SÖYLENİYOR”

BOLU’DA GELİNLİK DENEMEK ARTIK ÜCRETLİ Mİ? BOLU’DA GELİNLİK DENEMEK ARTIK ÜCRETLİ Mİ?

Akbay, belediye iştiraklerinde çalışan kişilerin maaşlarını almadığını da dile getirdi.

“Şu anda vizyon projelerinizle alakalı takip ediyoruz, kasanın boş olmasından dolayı bunları da yapamayacağınızı gördük. Kaldı ki şurada 5-6 ayımız kaldı.  Bir de park bahçelerde ve şirketlerde ücretlerini alamayan arkadaşlarımızın olduğu söyleniyor. Buralarda da yine emekli olanların tazminatlarla ilgili sorunlar yaşadığı söyleniyor. Bu doğru mudur bilmiyorum. Ben sadece burada dile getirmek istedim”

Editör: Ahmet İshak GÜLEN