Bolu İHH Kadın Kolları, Gazze’de yaşanılan olaylara tepki için Kadı Camii önünde basın açıklaması gerçekleştirdi.

Bolu İHH Kadın Kolları Başkanı Firdevs Aydın, gerçekleştirilen basın açıklamasında her geçen dakika acı haberler aldıklarını belli ederek, bu katliama dur çağrısında bulundu. Aydın, “Vicdan sahibi herkesi Filistinli kadın ve çocuklara destek vermeye ve onlara sahip çıkmaya davet ediyoruz” dedi.

Pazartesi, Salı ve Çarşamba günleri gece yarısı 24.00’e kadar Kadı Camii önünde yapacakları sessiz oturma eylemine destek olmak isteyen herkesi davet ettiler.

“MAALESEF GAZZE’DE HİÇBİR YER GÜVENLİ DEĞİL”

Başkan Firdevs Aydın, kadın ve çocukları hedef alan İsrail’i kınayarak, “Sivil Toplum Örgülerinin Kadın Temsilcileri ve anneler olarak İsrail’in Gazze Şeridi’nde 15 gündür sürdürdüğü katliama “DUR” demek için buradayız. Bizimle aynı duyguları paylaşan herkesi İşgalci İsrail’in Gazze Şeridi’ne yönelik saldırılarını bir an önce durdurması için harekete geçmeye davet ediyoruz. Apartheid rejimi, yaklaşık yüz yıldır Filistinlilerin topraklarını işgal ederek defalarca katliam gerçekleştirdi. İki milyondan fazla insanın yaşadığı Gazze Şeridi’ne ise 17 yıldır abluka uygulayarak bölgeyi adeta bir toplama kampına çevirdi. Gazze Şeridi’ne yönelik yıllardır süren bombalı saldırılarda sahilde piknik yapan aileleri, sokakta oyun oynayan çocukları, hastanelerde tedavi bekleyen hastaları, ibadethaneleri, insanın en güvenli sığınağı olan evlerinde aileleri, en çok da kadın ve çocukları hedef aldı ve maalesef Gazze’de hiçbir yer güvenli değil” dedi.

“500’DEN FAZLA İNSAN KATLEDİLDİ”

Aydın, uluslararası hukuk kurallarının hiçe sayıldığının altını çizerek, “Gazze’de devam eden saldırılarda okullar, camiler, hastaneler vurularak dünyanın gözü önünde savaş suçu işleniyor. İşgalci İsrail Yönetimi askerlerine yargılanmayacaklarının güvencesini vererek bunun yolunu açtı ve tam 15 gündür bütün uluslararası hukuk kurallarını ve insanlığı ayaklar altına aldı. Bu sürecin son halkası olarak Gazze Şeridi’nde gerçekleştirdiği katliamlarda yine yüzlerce kadın ve çocuk işgalcilerin açık hedefi oldu. 17 Ekim Salı gecesi İsrail’in El-Ehli Baptist Hastanesi’ni bombalaması sonucu büyük çoğunluğu çocuk ve kadınlardan oluşan 500’den fazla insan katledildi. İşgalci İsrail, daha güvenli olduğunu düşündükleri için sığındıkları hastanenin bahçesinde oyun oynayan, yemek yiyen ve savaş ortamında yaşama tutunmaya çalışan masum çocuk ve kadınları vahşice katletti. Anneler ve babalar çocuklarının paramparça olan cesetlerini toplayıp poşetlere koyarak defnetmek zorunda kaldı” ifadelerine yer verdi.

YKS’YE GİRECEK ÖĞRENCİLER DİKKAT! YKS’YE GİRECEK ÖĞRENCİLER DİKKAT!

“İŞGALCİ İSRAİL’E YAPTIRIM UYGULAMAYA DAVET EDİYORUZ”

Gazze Şeridi’ne, dünyanın gözü önünde soykırım uygulandığını ifade eden Aydın, “Filistin’den her geçen dakika acı haberler alıyoruz. Şu ana kadar işgalci İsrail’in Gazze Şeridi’ne gerçekleştirdiği saldırılarda binden fazlası çocuk olmak üzere 4 bine yakın kişi öldürüldü. Gazze Sağlık Bakanlığı, işgalci İsrail saldırılarında ölenlerin yüzde 70’inin kadın, çocuk ve yaşlılardan oluştuğunu ve bombalanan bina enkazında kalan bin 300 kişiden haber alınamadığını, bunlardan 600’ünün yine çocuklardan oluştuğunu açıkladı. Tablo çok acı. İşgalci İsrail her 15 dakikada bir, üç çocuk katlederek Gazze Şeridi’nde, dünyanın gözü önünde soykırım uyguluyor. Bizler vicdan sahibi kadınlar ve anneler olarak, dünya liderlerini, uluslararası sivil toplum kuruluşlarını, Birleşmiş Milletleri, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ni, Uluslararası Ceza Mahkemesi’ni, İslam İşbirliği Teşkilatı’nı, Arap Birliği’ni, siyasi aktörleri ve kamuoyunu işgalci İsrail’in Gazze Şeridi’ne uyguladığı soykırımı durdurması için harekete geçmeye ve işgalci İsrail’e yaptırım uygulamaya davet ediyoruz” şeklinde konuştu.

“VİCDAN SAHİBİ HERKESİ ONLARA SAHİP ÇIKMAYA DAVET EDİYORUZ”

Aydın, destek adına herkesi sessiz oturma eylemine davet ederek, “Biz, Filistinli kadın ve çocukların yanında olduğumuzu göstermek adına şu andan itibaren Pazartesi, Salı ve Çarşamba günleri gece yarısı 24.00’e kadar bu alanda sessiz bir oturma eylemi başlattığımızı kamuoyuna duyuruyoruz. Vicdan sahibi herkesi Filistinli kadın ve çocuklara destek vermeye ve onlara sahip çıkmaya davet ediyoruz” açıklamasında bulundu.

Editör: Ahmet İshak GÜLEN