BOLU’DA MİKRO BÖLGELEME ÇALIŞMASI YAPILDI BOLU’DA MİKRO BÖLGELEME ÇALIŞMASI YAPILDI

Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e, TBMM tarafından ‘Gazilik’ ve ‘Mareşallik’ unvanının verilişinin 102’inci yıldönümü ve Gaziler Günü sebebiyle Bolu Valiliği tarafından Solmaz Ahmet Baysal Öğretmenevinde gazi ve şehit yakınları için kahvaltı programı düzenlendi. Akabinde 19 Eylül Gaziler Günü nedeniyle Anıtpark’ta anma programı gerçekleştirildi.

Atatürk Anıtı önünde düzenlenen törene; Bolu Valisi Erkan Kılıç, MHP Bolu Milletvekili İsmail Akgül, CHP Bolu Milletvekili Türker Ateş, Garnizon Komutan Vekili Tankçı Komando Albay Cavit Nartop, Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan, İl Emniyet Müdürü Ercan Dağdeviren, Muharip Gaziler Derneği Bolu Şubesi Başkanı Gazi İbrahim Çelik, Em. P. Kd. Binbaşı Kıbrıs Gazisi Ahmet Şerafettin Yamaner, Siyasi parti il başkanları, kurum müdürleri, gaziler, askeri erkân, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

Tören, Bolu Valisi Erkan Kılıç, Garnizon Komutan Vekili Tankçı Komando Albay Cavit Nartop, Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan ve Muharip Gaziler Derneği Bolu Şubesi Başkanı Gazi İbrahim Çelik’in Atatürk Anıtı’na çelenk sunmasıyla başladı.

Atatürk Anıtı'na çelenk sunumunun ardından Saygı duruşunda bulunulup İstiklal Marşı okundu.  Günün anlam ve önemine ilişkin Türkiye Muharip Gaziler Derneği Bolu Şubesi Başkanı İbrahim Çelik bir konuşma yaptı.

“TÜRK MİLLETİ İŞGAL VE ESARETE ALIŞIK OLMAYAN, ASİL VE BÜYÜK BİR MİLLETTİR”

Çelik, “Sakarya Medyan Muharebesinin kazanılmasına müteakip Başkomutan Mustafa Kemal Atatürk’e Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından 19 Eylül 1921 günü mareşallik ve gazilik ünvanı verilmiş ve bu vesile ile gaziler günü addedilmiştir. Tarih boyunca hür ve bağımsız yaşamış Türk milleti işgal ve esarete alışık olmayan, asil ve büyük bir millettir. Bu uğurda kendisini çepeçevre sarmış düşmanlarına karşı üç kıtada kılıç sallamış, zaferden zafere koşmuş, ecdadını örnek alarak Anadolu'da, Kore'de, Kıbrıs'ta 15 Temmuz 2016’da yapılmaya çalışan hain darbe teşebbüsünde canlarını hiçe sayarak vatan, millet, bayrak aşkıyla tarihinde birçok savaşa girerek yüzünün akıyla çıkmıştır” şeklinde konuştu.

“ULUSUMUZUN TARİHİNDE ŞEHİTLİK VE GAZİLİK ONURU VARDIR”

Türk tarihinin kahramanlık destanlarıyla dolu biz maziye sahip olduğuna işarete den Çelik; Milli bağımsızlığımızı, vatanın, milletiyle bölünmez bütünlüğünü muhafaza etmek maksadıyla vatanımızın her karış toprağına kanlarını akıtan, Türk tarihine altın sayfalar yazdıran, gazilerimizin can veren şehitlerimizin hatıralarını yüceltmek, onlara minnet şükran duygularımızı ifade etmek milletimizin en büyük görevidir. Ulusumuzun tarihinde İslam öncesi ve sonrası şehitlik ve gazilik onuru vardır. Her Türk bu onura kavuşmak için ulusu, yurdu, bayrağı ve kutsal değerleri için savaşmaktan asla kaçmaz. Tarih boyunca atalarımız her dönem düşmanla mücadele ve düşmanı yurttan atmıştır. Yapılan savaşlarda yüz binlerce insanımız can verirken, bir o kadarı da cepheden yaralanmıştır. Türk milleti bunun en güzel örneğini Atatürk'ün önderliğinde verilen Kurtuluş Savaşı'nda yaşamıştır. “Ya istiklal ya ölüm” sözü bunu en güzel anlatan sözlerdendir. Türk tarihi böylesine kahramanlık günleriyle doludur. Bu kahramanlık günlerini şehit ve gazilerimize borçluyuz.” İfadelerini kullandı.

“KAHRAMAN GAZİLERİMİZİN GÜNÜ KUTLU OLSUN”

Gazilik unvanının önemini Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün bir sözünü anımsatarak aktaran İbrahim Çelik, “Gaziliğin devlet ve millet nezdindeki önemine Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk, “Kahraman Türk ordusu, sizin kahramanlığınızla kazanılan büyük zaferin millet tarafından takdimine delalet eden bu unvan ve rütbeye ancak size izafe ederek bütün askerlik hayatımın en büyük iftiharı olarak ediyorum” diyerek anlatmaktadır. Ben ülkemizi bir çadır gibi görüyorum. Biri iyi şehitlerimiz ve gazilerimiz ölçüsü ise onlardan güç alan Türk ulusudur. Her kim ki bu çadırı yıkmaya yeltenecek olsa ecdadından haliyle damarlarında asil kandan güç alan bu millet topyekûn ona karşı koyacak bu uğurda gerekirse şehit ve gazi olmayı bir şeref sayacaktır. Başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve onun silah arkadaşları olmak üzere bu vatan için toprağa düşmüş şehitlerimizin ebediyete irtihal etmiş olan ve hayatta olup bizi burada onurlandıran kahraman gazilerimizin huzurunda saygıyla eğilerek şükranlarımı sunuyorum. Gaziler Günü kutlu olsun.” diye konuştu.

Tören toplu fotoğraf çekimiyle son buldu.

Editör: Ahmet İshak GÜLEN