Bolu’da özel halk otobüslerindeki normal bilet fiyatlarına yüzde 57, oranında zam yapıldı. 9 lira 50 kuruş olan biniş ücreti 15 liraya yükseldi. Öğrenci bileti ise 11 lira oldu.

Haber: Oğuzhan Eke

BOLU’DA 114 KAÇAK GÖÇMEN SINIR DIŞI EDİLDİ BOLU’DA 114 KAÇAK GÖÇMEN SINIR DIŞI EDİLDİ

Bolu Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası’nın talebi üzerine, Bolu Belediyesi Ağustos Ayı 2. Oturumunda, özel halk otobüsü bilet fiyatlarına zam yapılmasına dair hazırlanan gündem maddesi görüşüldü. Şehir içi ulaşımda kullanılan özel halk otobüsleri ve taksilerde uygulanması istenen fiyat artışı oy birliğiyle kabul edildi. Özel halk otobüslerinde, yüzde 57 oranında zam yapılarak normal bilet fiyatı 9 lira 50 kuruştan, 15 liraya yükseldi. Taksilerde açılış ücreti 25 lira olarak belirlendi.

“BİLET FİYATLARINI AŞAĞIDA TUTMAYA GAYRET EDECEĞİZ”

Gerçekleşen zamma ilişkin konuşan Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan, bilet fiyatlarını düşürmek için çalışacaklarının mesajını vererek, “Onlar 19 TL olarak istemişlerdi. 15 TL. 81 ilin toplu taşım hizmeti veren büyük ilçelerin tamamında biliyorsunuz zam yapıldı. Akaryakıt fiyatlarına yüzde yüz zam gelince, değişik oranlarda zamlar yapıldı. 81 ilin fiyatlarını çıkarttık, Şoförler Odası Başkanımıza verildi onlar. Onlar da teyit etti onları. Sonra komisyonda onların istediği rakamı vermememiz doğru ve mümkün olmayacağını söyledik. Ama şunu yapmaya gayret edeceğiz. Yerel yönetimler, genel müdürlüğünden bir görüş isteyeceğiz. Yeni ‘Belediyeler toplu taşımaya destek verebilir’ diyor ama hangi usulle verebileceği konusunda bir kafa karışıklığı var. Belediye Başkanları grubunda da bu konuda bir şey var. Eğer bize usulü söylerlerse, bundan sonra biz de otobüs başına belli bir katkıyı sunarak, bilet fiyatlarını bundan sonraki süreçte mümkün olduğu kadar aşağıda tutmaya gayret edeceğiz” dedi.

KABUL EDİLEN YENİ FİYATLAR

Mecliste görüşülerek kabul edilen zamlı fiyatlar şu şekilde:

Özel halk otobüslerinde tam kart 15 lira, ikametle öğrenci 11 lira, ikametsiz öğrenci 11 lira 50 kuruş, manyetik ikili bilet 60 lira, aktarma ise 5 lira. Taksi ücretlerinde ilk açılış 25 lira, kilometre başına ücret 25 lira, kısa mesafe 65 lira, bekleme süresi ise 5 lira.

Editör: Ahmet İshak GÜLEN