Cumhuriyet Halk Partisi Bolu İl Örgütü, Irak'ın kuzeyinde Pençe-Kilit Harekat bölgesinde PKK Terör örgütü ile çıkan çatışmalarda 12 askerin şehit olmasına karşın terörü lanetledi. CHP Bolu İl Başkanı Tahsin Mert Karagöz;

“Suudi Arabistan Kralı için üç gün yas ilan edenler, bayrakları yarıya indirenler oralı olmadılar. Yüreğimiz yandı, bağrımıza taş oturdu. Acımız büyük. Hain terör saldırılarına, gencecik vatan evlatlarının toprağa düşmesine ‘ARTIK YETER’ diyoruz” dedi.

CHP Bolu İl Başkanlığındaki açıklamaya; “Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan, CHP Bolu İl Başkanı Tahsin Mert Karagöz, Kadın Kolları Başkanı Zuhal Işın Toker, Merkez İlçe Başkanı Çetin Uç, İl Genel Meclisi ve Belediye Meclisi Üyeleri, il ve ilçe yöneticiler ile partililer katıldı.

Cumhuriyet Halk Partisi Bolu İl Örgütü Parti binasına “Kınamıyoruz Lanetliyoruz!” pankartı asarak, terör saldırılarına tepki gösterdi. İl başkanlığı binası önünde gerçekleştirilen basın açıklaması Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Partililer yakalarında siyah kurdele ellerinde şehitlerin fotoğraflarını taşıdı. Bolulu Şehit Özgür Akbaş’ın babası Durmuş Akbaş ve Gazi eşi Sevil Tonbak  ise Başkan Karagöz’ün açıklama sırasında yanında yer aldı.

“ACIMIZ BÜYÜK!”

22 ve 23 Aralık tarihlerinde Pençe Kilit Harekat bölgesinden gelen şehit haberleriyle sarsıldıklarını dile getiren Başkan Karagöz; “22-23 Aralık 2023 gecelerinde arka arkaya gelen kara haberlerle sarsıldık. Pençe Kilit Harekat bölgesinde 12 vatan evladımızı bölücü terör örgütünün hain saldırılarında şehit verdik. Yüreğimiz yandı, bağrımıza taş oturdu. Acımız büyük.  Bugün, gencecik vatan evlatlarını toprağa verdiğimiz hain terör saldırılarına, bu insanlık dışı saldırıların yol açtığı onarılmaz acılara ARTIK YETER demek için buradayız”  diye konuştu.

“KINAMIYORUZ; LANETLİYORUZ”

Karagöz, şehit düşen 12 askerin tek tek isimlerini ve rütbelerini sıralayarak; “Piyade Teğmen Ramazan Günay, Piyade Uzman Çavuş Mehmet Serinkan, Piyade Uzman Onbaşı İsmail Yazıcı, Piyade Sözleşmeli Er Semih Yılmaz, Piyade Uzman Çavuş Abdulkadir İyem, Piyade Uzman Çavuş Ahmet Arslan, Piyade Sözleşmeli Er Emre Taşkın, Piyade Sözleşmeli Er Yasin Karaca, Piyade Sözleşmeli Er Çağatay Erenoğlu, Piyade Sözleşmeli Er Cebrail Dündar, Piyade Sözleşmeli Er Enis Budak, Piyade Sözleşmeli Er Kemal Aslan.

Şehitlerimizin her birinin ayrı bir hikayesi, arkada bıraktıkları aileleri, evlatları, eşleri var.  Şehitlerimize bir kez daha Allah’tan rahmet, acılı ailelerine başsağlığı ve sabır, yaralanan askerlerimize şifa diliyoruz. Terörü, bölücü terör örgütü PKK’yı ve insanlık dışı yöntemlerini lanetliyoruz. Sadece kınamıyoruz; lanetliyoruz! Toprağa verdiğimiz kahraman evlatlarımızın, bütün şehitlerimizin aziz hatıralarını sonsuza dek yaşatacağımıza söz veriyoruz.” İfadelerini kullandı.

“CAN GÜVENLİĞİ HER ŞEYDEN ÖNCELİKLİ”

Aynı operasyon bölgesinde iki gece içerisinde 12 şehit verilmesinin herkesi derin bir endişeye sürüklediğini kaydeden Karagöz; “Cumhuriyet Halk Partisi olarak, askerlerimizin güvenliği için, ilk andan itibaren Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin bilgilendirilmesi gerektiğini dile getirdik. Bütçe görüşmelerini sürdüren Meclisimizin derhal bir kapalı oturum yapması ve Milli Savunma Bakanının Gazi Meclis’e gelerek milletvekillerini bilgilendirmesi gerektiğini söyledik. Askerlerimizin can güvenliği ve sağlıkları bizler için her şeyden önceliklidir. Askerlerimizi tehlikeye atacak bir güvenlik zafiyeti olup olmadığını, askerlerimizin can güvenliğini ilgilendiren kararların doğru bir şekilde alınıp alınmadığını takip etmek en önemli sorumluluğumuzdur. Biz milli birlik ve beraberlik duygularımızı ifade edip bu sorumluluklarımızı yerine getirmeye çalışırken; iktidar sahipleri kendi sorumluluk alanlarını unutturma hedefiyle yine büyük bir oyunun, aldatmacanın, algı operasyonlarının peşine düştü” şeklinde konuştu.

“TERÖRÜ BİR SONRAKİ ŞEHİTE KADAR UNUTAN ZİHNİYET”

CHP olarak ülkede 3 günlük milli yas ilan edilmesini talep ettiklerini ancak yas ilan edilmediğini belirterek tepki gösteren Başkan Karagöz; “Biz şehitlerimizi, ailelerini, şu anda sınır ötesinde görev yapan Mehmetçiklerimizi düşünürken, Ankara’da birileri alışılmış ezberleri tekrar etmekle meşguldü. Her şeyden önce üç günlük milli yas ilan edilmesini talep ettik. Suudi Arabistan Kralı için üç gün yas ilan edenler, bayrakları yarıya indirenler oralı olmadılar. Cumhurbaşkanı yetkisini kullanarak yas ilan etmedi, yası milletimiz kendi ilan etti. Biz milli yas ilan edilsin derken, kendi siyasi çıkarlarını düşünenler her zaman olduğu gibi bir A4 kağıdına iki paragraf yazıyla görev savmaya kalktılar.  Biz artık evlatlarımız şehit olmasın diye, askerlerimiz daha iyi korunsun, kimse şehitlerimiz üzerinden siyaset yapmasın diye; terörü bir sonraki şehit cenazesine kadar unutan bu anlayışla ortaklaşmadık. Bundan sonra da ortaklaşmayacağız.  Cumhuriyet Halk Partisi olarak, bu anlayışla, onların A4 kağıda yerleştirdikleri 2 paragraftan ibaret metne değil; terörü lanetleyen, şehitlerimizin aziz hatırasına sahip çıkan ve sorumluları göreve çağıran işte bu bildirimize imza attık!” dedi.

“SONUNA KADAR DEVAM EDECEĞİZ”

Tahsin Mert Karagöz, ana muhalefet partisi olarak, görevi başındaki askerlerin güvenliği için sorular sorarak talepte bulunmalarının görevleri olduğuna işaret ederek; “Talepte bulunmak bizim görevimiz ve asla terk etmeyeceğimiz sorumluluğumuzdur. 81 vilayetin hiçbir yerine ateş düşmesin diye; bu sorumluluğumuzu yerine getirmeye, sorulması gereken soruları sormaya sonuna kadar devam edeceğiz.  Bizler, terör örgütleriyle müzakere masasına oturanlarla, “Birkaç Mehmet öldü diye Meclis’i mi toplayacağız” diyenlerle, siyasi çıkarları için bölücü terör örgütünün liderinin mektubunu devletin kanalında okutanlarla, Meclis kürsüsünde “Eyalet, özerklik ve federasyon tartışılmalı” diyenleri yerli ve milli ilan edenlerle hizalanmayacağız” şeklinde konuştu.

“CESARET VE KARARLILIKLA YÜRÜYECEĞİZ”

Pencerelerine ay yıldızlı bayrak asılan yoksul evlerin sesi olamaya devam edeceklerinin vurgulayan Karagöz; “Bizler, şehit cenazelerinde cenaze sahiplerine saygısızlık yapanların, siyasi militanlarıyla tehlikeli provokasyonlara girişenlerin, bir eli bayrağa sarılı tabutun üstündeyken diğer elinde mikrofonla cenazeyi mitinge çevirmeye kalkanların arkasına dizilmeyeceğiz. Bizler, pencerelerine ay yıldızlı bayrak asılan yoksul evlerin sesi olmaya devam edeceğiz. Bizler, Cumhuriyet Halk Partisi olarak; 86 milyon için, Türkiye için yeni bir yol açıyoruz. Yolumuz doğrudur. Bu yolda cesaret ve kararlılıkla yürüyeceğiz.” İfadelerine yer verdi.

“GENCECİK VATAN EVLATLARININ TOPRAĞA DÜŞMESİNE ARTIK YETER!”

Açıklamanın sonunda gencecik vatan evlatlarının toprağa düşmesine artık yeter dediklerini yüksek sesle haykıran Karagöz; “Cumhuriyet Halk Partisi olarak bizler, Genel Başkanımız Özgür Özel’in de ifade ettiği gibi, Hain terör saldırılarına, gencecik vatan evlatlarının toprağa düşmesine ARTIK YETER diyoruz. Bu vatanın, kerpiç evlerde oturan fakir evlatları şehit olurken iktidar sahiplerinin zenginleşmesine ARTIK YETER diyoruz. Terörden medet umanlara, terörden beslenenlere, milletin acılarını siyasetine malzeme eden kötülüğe ARTIK YETER diyoruz. Fakir fukaranın şehit olduğu, iktidar sahiplerinin zengin olduğu düzene ARTIK YETER diyoruz.  Bu düzeni değiştirene kadar durmadan çalışacağız. ARTIK YETER!” şeklinde sözlerini noktaladı.

Editör: Ahmet İshak GÜLEN