Bolu Pazarının nabzını tuttuk. Geçen haftaya göre genel olarak fiyatlarda düşüş var ancak hava şartlarından etkilenen meyve ve sebzelerde fiyat yükselmiş durumda.

HABER: EBRU BUKET EKE – SERVET GÖKÇEK

Geçtiğimiz 1 hafta boyunca hem ilimizde hem ülke genelinde bol bol yağmur yağdı. Mevsim normallerinin üzerinde yağan yağmur, haliyle meyve ve sebzeyi de etkiledi. Ancak bu etki kimi tezgaha fiyat artışı olarak yansırken kimi tezgaha ise hiç yansımamış durumda. Örneğin geçen hafta 30 lira olan çilek bazı tezgahlarda hala 30 lira iken bazılarında ise 35-40 liradan satılıyor. Burada belirleyici olan meyvenin durumu yani tazeliği, reçel yapılabilir olup olmaması…

İzmir sarı patates de hava şartlarından dolayı fiyatı yükselenler arasında; geçen hafta kilosu 13 lira iken bu hafta 15 liradan satılıyor. Patlıcan da 10 liradan satış görürken bu hafta 15 liradan satılıyor.

Balık tezgahları ise bu hafta geçen haftaya göre yoğundu. Sazan balığında av yasağının kalkması ve havaların serin olması balık tezgahlarını doldurdu.

BOLU’DA HAYVANSEVERLER OTURMA EYLEMİ BAŞLATTI BOLU’DA HAYVANSEVERLER OTURMA EYLEMİ BAŞLATTI

“FİYATLAR ŞU ARA YÜKSEK”

Pazar esnafı İbrahim Rüzgar, patateste fiyatın artma sebebini anlattı: “Havalar yağışlı gidiyor. O yüzden maliyetler artıyor. Ondan arttı yoksa ilerleyen zamanlarda düşer. Fiyatlar şu ara yüksek. Satışlar geçen hafta normaldi. Bu hafta yağmurlu, pek pazar olacağını zannetmiyorum bu hafta.” dedi.

Salatalık geçtiğimiz hafta 15 lira iken bu hafta 10 lira, domates 20 lira iken 15 liraya düştü. Fasulye 30 lira iken bu hafta kilosu 25 liraya düştü. Biber dolması ise 20 liradan satış görüyor. Kabak ise geçtiğimiz hafta 20 lira iken bu hafta 15 liraya düştü.

“PAZARDA HER ŞEY TAZE”

Pazarda esnaflık yapan Erkan Altındal, “Bu hafta salatalık ve domateste fiyat düştü. Fasulye geçen hafta 35 liraydı bu hafta 25’e düştü. Biber, patlıcan aynı… Satışlar çok iyi. Hep taze ürün geldiği için vatandaş genelde pazarı tercih ediyor. Markette de oluyor ama genelde ikinci ürünler veya eski oluyor. Sabah 8’de gelmeye başladı mesela müşteriler. Demek ki tazeyi biliyorlar.” ifadelerini kullandı.

Fiyatını koruyan meyve ve sebzeler de var; Adana patatesi 17,5 TL, büyük soğan 12,5 TL, küçük soğan 7,5 TL, bezelye 20 TL. Muz 25, kiraz 50, kavun 15 liradan satılıyor, erik ise 25-30 lira arasında değişkenlik gösteriyor.

“BU HAFTA FİYATLAR DÜŞÜK”

Pazarcı Sabahattin Özay, “Bu haftaki fiyatlar biraz daha düşük, cazip yani. Geçen hafta pazarımız çok güzeldi. Allah bereket versin güzel kazandık. Geçen haftaya göre fiyatlar düşük olduğu için bu hafta da yoğunluk olur inşallah. Temennimiz o yönde.” diye konuştu.

YEŞİLLİKLERDE FİYAT AYNI

Ferahlık veren, salataların olmazsa olmazı yeşilliklerin fiyatı bu hafta da aynı. Maydanoz 5 lira, dereotu 5, kıvırcık 10, yeşil soğan 10, semizotu 30 lirada sabit kaldı.

“BOLU AŞIRI PAHALI”

Pazarda alışveriş yapan bir vatandaş, pazarın aşırı pahalı olduğundan dert yanarak, “Hiçbir şey almadım ama haftalık masrafları alacağım. Fakat her şey çok pahalı. Her yer mi böyle bilmiyorum ama Bolu aşırı pahalı.” Sözlerini kullandı.

MEYVEDE DÜŞÜŞ KARPUZDA

Yazın tabir yerindeyse vücudun su ihtiyacını karşılayan karpuzun kilosu geçtiğimiz hafta 10 lira iken bu hafta 7 liraya düştü. Esnaf düşüş sebebi olarak Adana da havanın sıcak olmasını gösteriyor.

“BALIKLARI BOL ÇIKARDIK”

Balıkçı İlhan Başaran, et pahalı olduğu için insanların balığa daha fazla yöneldiğini aktararak, “Havalar biraz soğuk olduğundan dolayı balık biraz daha çok satıldığı için bugünde işlerimiz daha iyi olur diye bol çıkardık. Hava sıcak olduğu zaman balıklar bozulmasın diye çok çıkarmıyoruz. Bugün de yağmurlu olduğu için balıkları bol çıkardık. Şu anda tezgahımızda alabalık var. Yerli somon, Levrek, Çupra var. Bir de tatlı su balığı var. Et fiyatları pahalı olduğu için insanlar balığa yöneliyor. Alabalığın fiyatı tanesi ve büyüklüğüne göre 40 – 50 TL, somonun kilosu 140 TL, çupra 150 TL, levrek 170 TL, sazanında kilosu 100 TL.” diye konuştu.

Editör: Ahmet İshak GÜLEN