İYİ Parti Bolu Kadın Politikaları, 11 Ekim Dünya Kız Çocukları Günü kapsamında Kent Meydanı’nda kurdu. Bolu İl Kadın Politikaları Başkanı Ayşe Akgöz, “Dünya Kız Çocukları gününü kutlamak için bir araya geldik” dedi.

Dünya Kız Çocukları günü kapsamında İYİ Parti Bolu İl Kadın Politikaları Başkanlığı tarafından etkinlik düzenlendi. Kent Meydanı’ndan gerçekleştirilen etkinliğe parti üyesi kadınlar ile İYİ Parti Bolu İl Başkanı Burhan Aktaş ve Merkez İlçe Başkanı Murat Güler de eşlik etti. Stantta İYİ Parti üyesi kadınlar tarafından 100. yıl rozeti ve meme kanserine karşı bilgilendirme broşürü dağıtıldı. Ayrıca kız çocukları için de hediyeler verildi.

“KIZ ÇOCUKLARI GÜNÜNÜ KUTLAMAK İÇİN BİR ARAYA GELDİK””

Çalışmaya dair bilgi veren Kadın Politikaları Başkanı Ayşe Akgöz, “11 Ekim Türkiye, Kanada ve Peru’nun girişimleriyle kız çocuklarının güçlenmesi için yapılan sosyal, ekonomik, kültürel, siyasi yatırımların artırılması, var olan yoksulluk, şiddet, dışlanma ve ayrımcılığın önüne geçilmesini sağlama amacıyla Birleşmiş Milletler Genel Kurulu tarafından 2011 yılının Aralık ayında ‘Dünya Kız Çocukları Günü’ ilan edildi. Dünya Kız Çocukları günü, kız çocuklarını ilgilendiren konular (eğitim, beslenme, çocuk evliliği, yasal ve tıbbî haklar) hakkındaki farkındalığın artırılması amacıyla büyük önem taşımaktadır. Bu vesile ile Bolu İyi Parti Yönetimi olarak Dünya Kız Çocukları gününü kutlamak için bir araya geldik” dedi.

“PEMBE KURDELELERİMİZİ DAĞITACAĞIZ”

Meme kanserine karşı da bilgilendirme yaptıklarını belirten Akgöz, “Ayrıca Ekim Ayı tüm dünyada ‘Meme Kanseri Farkındalık Ayı’ olarak kabul ediliyor. Meme kanseri, tüm dünyada olduğu gibi, ülkemizde de yaygın olarak görülüyor.  Kanser istatistiklerine göre, ülkemizde tüm yaş grupları değerlendirildiğinde kadınlarda saptanan tüm kanserlerin yüzde 24.9’uyla, en sık rastlanan kanser türü olarak öne çıkıyor. Meme kanseri her 100 bin kadının 43’ünde görülüyor. Erken tanı yöntemleri ve toplumdaki farkındalığın artması ile tedavide başarı oranı artmaktadır. İl Yönetimimizden Emekli BaşHemşire Sayın Türkan Şimşek, kendi kendine kontrolün nasıl yapılması gerektiği konusunda kadınlarımızı bilgilendirecek, konu ile ilgili broşürleri ve Meme Kanserinin simgesi olan pembe kurdelelerimizi dağıtacağız” ifadelerini kullandı.

“TÜRKİYE CUMHURİYETİ BİRLİK VE BERABERLİK RUHUNUN BÜYÜK ESERİDİR”

TRAFİK KAZALARI VATANDAŞI ÇİLEDEN ÇIKARDI TRAFİK KAZALARI VATANDAŞI ÇİLEDEN ÇIKARDI

Akgöz, Ekim ayının önemine dikkat çekerek, “Ekim ayı aynı zamanda Bir siyasi parti olarak karşınızda olmamızı sağlayan Cumhuriyetin ilan edildiği aydır. Cumhuriyet, siyasi gücün halk ve temsilcileri tarafından paylaşıldığı bir devlettir. Türk milletinin tarih yolculuğundaki varoluş mücadelesi cumhuriyetin ilanı ile taçlanmıştır. Bağımsızlık düşüncesi ile inşa edilen Türkiye Cumhuriyeti, istiklal mücadelemizi zafere ulaştıran birlik ve beraberlik ruhunun büyük eseridir” diye konuştu.  

Editör: Ahmet İshak GÜLEN