KESK Bolu Şubeler Platformu adına Eğitim Sen Şube Sekreteri Dilek Çakman, artan enflasyon ve memur zamlarıyla ilgili basın açıklamasında bulundu. Çakman, “KESK’e bağlı sendikaların üyeleri olarak ülke genelinde yine haykırıyoruz. Çünkü insanca yaşama yetecek bir ücret, güvenceli bir iş ve gelecek istiyoruz” dedi.

Haber: Nilay Çelik

Bolu Eğitim Sen Şube Sekreteri Dilek Çakman, maaş artışlarının hayat pahalılığıyla ilgisi olmadığına değinerek,  “TÜİK yaşadığımız hayat pahalılığını en az yarı yarıya düşük göstererek maaş artışlarımızı adeta bir kara delik gibi yutmaya devam ediyor. Yaşadığımız gerçek hayat pahalılığı ile ilgisi olmayan bu sanal rakamlar özellikle maaş zammı alacağımız dönemlerde daha da aşağı çekiliyor. Bunun son örneğini yaşadık. TÜİK bugün Haziranda enflasyonun aylık yüzde 3,92 yıllık yüzde 38,21 olduğunu açıkladı. Milyonlarca kamu emekçisinin ve emeklinin maaş artışında önemli bir faktör olan altı aylık enflasyonun ise yüzde 19,77 olduğunu açıkladı” şeklinde konuştu.

YRP GENEL BAŞKAN YARDIMCISI BOLU’DA ESNAF ZİYARET ETTİ YRP GENEL BAŞKAN YARDIMCISI BOLU’DA ESNAF ZİYARET ETTİ

“ZAM YAĞMURUNU HER GÜN İLİKLERİNE KADAR YAŞAYAN VATANDAŞLAR”

Çakman, açıklanan ‘TÜİK’in enflasyon rakamları değil, yaşadığımız gerçek enflasyon bizi eziyor’ diyerek,  “Bağımsız iktisatçılardan oluşan Enflasyon Araştırma Grubu (ENAGrup) verilerine göre ise enflasyon Haziranda aylık yüzde 8,54 altı aylık yüzde 50,53 yıllık yüzde 108,58 artmıştır. Hem TÜİK’in hem de ENAG’ın rakamları ortada. Buradan başta ücretli kesimler olmak üzere hayat pahalılığını, zam yağmurunu her gün iliklerine kadar yaşayan tüm vatandaşlara soruyoruz. Bunlardan hangisi sizin enflasyonunuz? Hangisi daha inandırıcı? Tüm bunlara rağmen ülkeyi yönetenler yıllardır ‘işçiyi, memuru, emekliyi, asgari ücrete ezdirmedik’ nutukları atıyor. Oysa bizi iktidarın siparişi ile açıklanan TÜİK’in sahte enflasyon rakamları değil, yaşadığımız gerçek enflasyon, hayat pahalılığı eziyor” ifadelerini kullandı.

Editör: Ahmet İshak GÜLEN