Bolu’nun Pirahmet köyü çevresinde altın aranacağı iddiasına cevap veren AK Parti Bolu Milletvekili Yüksel Coşkunyürek, “Arama ruhsatı başvurusu var ama üretimle ilgili herhangi bir müracaat yok” dedi.

AK Parti Bolu Milletvekili Yüksel Coşkunyürek, Bolu Gazeteci ve Yazarlar Derneği’ni ziyaret etti. Basın mensuplarıyla kahvaltıda bir araya gelen Milletvekili Coşkunyürek, soruları yanıtladı. Coşkunyürek’e, İYİ Parti Bolu Belediye Başkan Adayı Mansur Şen’in gündeme getirdiği, Pirahmetler Köyü yakınında altın aramak için ruhsat başvurusu yapıldığı iddiası soruldu.

“ARAMA RUHSATINI ALMAK BİRAZ KOLAY”

Coşkunyürek, arama ve işletme ruhsatları arasındaki farkı anlatarak, “Bolu’daki maden araştırmaları şöyle, alınan raporlar önce arama ruhsatı olarak alınıyor. Madencilikte… Gidiyor, ‘Ben şurada, şöyle bir alanda tespit yapacağım, çalışmam var, sondajlar yapacağım, benim arama ruhsatına ihtiyacım var’ diyor. Bu arama ruhsatını almak biraz kolay, arama ruhsatını almak kolay. Gider alırsınız, sondajlar yaparsınız, belli yerlerde. Maden bulduysanız, değerli bir şey bulduysanız, miktarı da sizin yatırımınız için yeterliyse, ondan sonra işletme ruhsatı almak için, üretim ruhsatı almak için çalışmalara başlarsınız” dedi.

“ARAMA RUHSATI BAŞVURUSU VAR”

Pirahmetler Köyü çevresinde, özel bir şirketin altın arayacağı iddialarını doğrulayan Coşkunyürek, “Arama ruhsatı başvurusu var ama üretimle ilgili herhangi bir müracaat yok. Arayabilir vatandaş, burada maden var der arayabilir. Çünkü Devlet’in imkânları o kadar çok geniş değil. Biz heryerde hani madenimiz var diye sondaj yapamayız” ifadelerini kullandı.

Editör: Ahmet İshak GÜLEN