Bolu’ya ‘Millet-Vekili Türkiye Buluşmaları’ kapsamında ziyarette bulunan Saadet Partisi Ankara Milletvekili ve Saadet Partisi Genel Sekreteri Mesut Doğan, “Bolu’nun nüfusuna göre bütçesi çok büyük” dedi.

Saadet Partisi Ankara Milletvekili Mesut Doğan, partisinin Bolu’da düzenlenen programında konuştu. Doğan, Bolu Belediyesinin 2023 bütçesine ilişkin konuştu. Türkiye’nin faiz yükünün çok fazla olduğunu belirten Doğan, konuyu Bolu Belediyesinin bütçesi üzerinden anlattı.

Doğan, belediyelerin ek bütçelerine ve faiz oranlarına değinerek, “Seçimden sonra Meclis açıldı. Bir ek bütçe getirildi. 1 trilyon civarında, onun içine baktık. Faiz miktarına 80 milyar TL daha eklenmiş. İkisini topladık. 645 milyar TL bu yıl faiz ödeyeceğiz. Bunu güne böldüğün zaman günlük 1 milyar 750 milyon TL faiz ödüyoruz. Saatte 75 milyon TL faiz ödüyoruz” dedi.

100 YILLIK “DEVA OYUNUNU” KÖYÜN GENÇLERİ SÜRDÜRÜYOR 100 YILLIK “DEVA OYUNUNU” KÖYÜN GENÇLERİ SÜRDÜRÜYOR

“BÖYLE BİR ÜLKENİN İFLAH OLMASI MÜMKÜN OLUR MU?”

Doğan, Bolu Belediyesinin bütçesine dikkat çekerek, “Bolu Belediyesi’nin 2023 yılı bütçesine baktım. Bolu’nun nüfusuna göre bütçesi çok büyük. Afyon’un nüfusu 750 bin ama yıllık bütçesi 1 Milyar 750 Milyon TL.  Akabinde Bolu’ya yakın, burası kadar yok ama yaklaşık 250 bin nüfusu olan Karaman, yıllık bütçesi 660 milyon TL. 325 bin nüfusu olan, o ki merkezin değil tümünü söylüyorum, Bolu Belediyesi’nin ise bütçesi 2,5 Milyar TL. Bu kadar yüksek rakam olmasına rağmen Bolu Belediyesi’nin 1 yıllık bütçesi Türkiye Cumhuriyeti devletini 34 saatlik faiz parası demektir. 34 saatte Türkiye Cumhuriyeti devletinin ödemiş olduğu faizin toplamı Bolu Belediyesi’nin 1 yıllık bütçesi demektir. Allah aşkına böyle bir ülkenin iflah olması mümkün olur mu? Ekonomi olumlu anlamda toparlanması mümkün olur mu? Biz bunları söylerken iktidarın canını acıtmak için söylemiyoruz. Biz tespitte bulunuyoruz. Bu rakamları ifade ettiğimiz ülke Türkiye. Bir İran değil ki. Bir Afrika ülkesi değil ki. Yer altı kaynakları bakımından, coğrafi özellikleri bakımından, tarihi geçmişi bakımından, genç nüfus bakımından dünyanın en muhteşem ülkesinde yaşıyoruz. Buna rağmen her gün fatura konuşuyoruz. Her gün zamları konuşuyoruz. Her gün işsizliği konuşuyoruz” dedi.

GENÇLERİMİZİN %75’İ TÜRKİYE’DE YAŞAMAK İSTEMİYOR

Doğan, gençlerin ülkede yaşamak istemediğini ifade ederek, “Ülkemizde Türkiye’nin geleceğinin teminatı olan gençlerimizin %75’i Türkiye’de yaşamak istemiyor. Bunun şakası yok. Ekonomiyi olumlu etkileyen potansiyeli bakımından Türkiye’nin %1’i etmeyecek Finlandiya ya gitmeyi hayal ediyorlar. Hollanda’ya gitmeyi hayal ediyorlar. Fransa’ya, İngiltere’ye gitmeyi hayal ediyorlar. Bundan da birileri rahatsız olmuyor. Birileri bundan endişelenmiyor. İnanın bize öyle dosyalar geliyor ki, öyle rakamlar geliyor ki, biz okuma hususunda endişe duyuyoruz. Ben sorunlar kontrolden çıktı derken bunu kastediyorum. Belki de son yüzyıla baktığımız takdir de Türkiye Cumhuriyeti olarak ya da bu ülkenin insanları olarak tarihimizin en sahipsiz, en kontrolsüz, en plansız dönemini yaşıyoruz” şeklinde konuştu.

Editör: Ahmet İshak GÜLEN