TED Bolu Koleji yeni eğitim – öğretim yılı öncesinde hazırlıklarını tamamladı. TED Bolu Kolejide, bu sene 9. sınıflardan itibaren uygulamaya koyulacak Bilim İnsanı Yetiştirme Programı hayata geçiriliyor.

Haber: Oğuzhan Eke

BURAK YAĞLIOĞLU, ÖĞRENCİLERLE BİR ARAYA GELDİ BURAK YAĞLIOĞLU, ÖĞRENCİLERLE BİR ARAYA GELDİ

TED Bolu Koleji, 2023 – 2024 Eğitim – Öğretim Yılı basın lansmanını gerçekleştirdi. Programa ÖKEV Vakfı Başkanı Önder Tonyalı, Kurucu Temsilcisi Egemen Tonyalı, Eğitim Direktörü Salih Akbay ve TED Bolu Koleji Koordinatörü Merve Atalay katıldı.

Toplantıda TED Bolu Kolejine ilişkin bilgi veren Eğitim Direktörü Akbay, anaokulunda yabancı dil ders saatinin arttırıldığını ve haftalık programının yüzde 25’nin İngilizce’ye ayrıldığını dile getirdi. 5 yaş hazırlık sınıflarında erken okuryazarlık çalışmalarının, danışmanlar aracılığıyla başladığını aktardı.

Akbay, ilkokul ders programında genel kültür derslerinin oranının arttırıldığını, kalan derslerinde ise yüzde 25’inin İngilizce’ye, yüzde 25’nin de beceri derslerine ayrıldığını belirtti.

Ortaokulda ise yaratıcı yazarlık, bilim uygulamaları ve matematik uygulamaları programları yer alıyor. Sene ortalaması 430 olan LGS hazırlık programını ise 15 Ağustos’ta başlıyor.

“ÇOK UMUTLUYUZ, BU KONUDA ÇOK YATIRIM YAPTIK”

Akbay, Bolu’da bu sene başlayacak yeni bilim programına ilişkin, “TED’in daha önce MEB Talim – Terbiye’den onayını aldığı ‘Bilim İnsanı Yetiştirme’ programı bu sene hem Bolu hem Düzce’de 9’uncu sınıflarımızdan itibaren, çünkü 4 yıllık bir programdır. 9’uncu sınıflarımızdan itibaren uygulamaya konulacak ve bilim insanı yetiştirme programı Bolu’ya en çok hizmet edeceğimiz yer olacak. Bu konuda çok umutluyuz, bu konuda çok yatırım yaptık. Sayın Başkanımıza teşekkür ediyorum. Bütün laboratuvar alt yapılarını sağladı. Çünkü bilim insanı yetiştirme programı adeta bir üniversitenin alt başlığı gibi çalışan bir program. Burada hedef öğrencilere, özellikle sayısal dersleri tamamen laboratuvar ortamında yaptırmak. Öğrencileri TÜBİTAK ve sayışa temelli projeler ışığında yetiştirmek ve yabancı dil yeteneğini geliştirerek sadece ulusal değil, uluslararası projelerde de yer almalarını sağlamak” dedi.

BURS İMKANI

Vakfın burs imkanına ilişkin konuşan ÖKEV Vakfı Başkanı Önder Tonyalı, “Özel Öncü Eğitim Kültür Vakfı’nın kuruluş amaçlarından bir tanesi başarılı öğrencilere başarı indirimi yani kamuoyunda ne kadar burs kazandı gibi yaygın bir şey var ama onun bir teknik açılımı var. Bu üniversitelerde de var. Tam burslu olabiliyor, bunun belli kriterleri var. Çocuğun çok başarılı olmaları. Orası ödüllendirmedir. Başarılı öğrencinin bir tanesi bu okula giriş sınavından alınacağı, okulun kriterlerinden başarı indirimi atıyorum yüzde 25. Bu yüzde 25‘lik başarı indiriminin okula giriş puanıyla beraber, ölçme değerlendirme, vakıfta okulla beraber paralel yüzde 30’a da çıkabilir, 40’a da çıkabilir. Çocuğun başarısına göre. Kaldırılabilir de. Sözleşmede veliye söylenebilir. Çocuk burada yüzde 60 aldı ama okul bitene kadar yüzde 60 diye bir konu yok” ifadelerini kullandı.

Editör: Ahmet İshak GÜLEN