Bolu Kültür Rotası, üniversitenin rehberlik bölümü öğrencilerine tanıtıldı. Öğrenciler Bolu’nun tarihi dokusunu yakından görme fırsatı buldu.

Bolu, şehir tarihi boyunca birçok farklı medeniyete ev sahipliği yaptı. Bu medeniyetlerden kalan binlerce eser de bugün şehrin farklı noktalarında bulunuyor. Bolu Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü de şehir merkezindeki eserlerin gün yüzüne çıkarılması, Bolu turizminin canlandırılması amacıyla Bolu Kültür Rotası’nı hayata geçirildi. Bolu’nun alanında uzman turizmci isimleriyle oluşturulan rotayı bu sefer üniversite öğrencileri keşfetti.

Bolu Kültür ve Turizm İl Müdürlüğünde gerçekleştirilen etkinlikte, turizm rehberliği bölümü öğrencileri rota üzerideki eesrleri görme fırsatı buldu. Bolu Müzesinde başlayan turda, Taşhan, Antik Stadion ve birçok tarihi yapı tanıtıldı.

“TANINIRLIĞIN ARTTIRILMASI AMACIYLA BUGÜN BUNUN İKİNCİSİNİ YAPIYORUZ”

Çalışmaya ilişkin bilgi veren İl Kültür ve Turizm Müdürü Hakan Doğanay, “Cumhuriyet’imizin 100’üncü yılında coşku ve heyecan hâkimdi. Biz de bu coşku ve heyecanı 1 haftayla sınırlı kalmayarak, bunu yıla yaymayı düşündük. En büyük etkinliklerimizden biri de bu etkinliğimiz. Bolu turizmcilerinin bize sık sık söylediği bir şey vardı. ‘Bolu’da Abant, Kartalkaya ve Yedigöller’e gelen turistler, Bolu şehir merkezine gelmiyor’ diye. Buna alternatif olarak biz de Bolu’nun duayen turizmcileriyle ‘Bolu şehir içi kültür rotası’ denen bir aks geliştirdik. Bu aksın lansmanını daha önce basına yapmıştık ama biz bunun ikinci ayağı olarak da Cumhuriyet’in 100’üncü yılında Bolu Kültür Rotası adı altında projelendirdik. Tanınırlığın arttırılması amacıyla bugün bunun ikincisini yapıyoruz. İnşallah şehir merkezinde grupları görmeye başlayacağız” dedi.

“TURİZM FAKÜLTESİNİN REHBERLİK BÖLÜMÜ ÖĞRENCİLERİ”

Öğrencilere ilişkin de konuşan Doğanay, “Öğrencilerimiz tesadüf seçilmiş bir öğrenci grubu değil. Çünkü öğrencilerimiz, Turizm Fakültesinin rehberlik bölümü öğrencileri. Sonuçta mesleklerini ve hayatlarını idame ettirecek öğrenciler. Gelecekte yapacakları mesleğin ilk ayağını burada görsünler diye düşündük. Böyle bir profesyonel yaklaşımla bu kararı aldık” ifadelerini kullandı.

“BU ROTAYI HERKESE GÖSTERMEYE ÇALIŞACAĞIZ”

BOLU'DA YENİ BEYAZ EŞYA MAĞAZASI AÇILDI BOLU'DA YENİ BEYAZ EŞYA MAĞAZASI AÇILDI

Turizmciler Dernek Başkanı Ahmet Demir ise rotanın tanıtımı için çalışacaklarını aktararak, “Arkadaşlarımızın da en büyük şehir içindeki otelcilerimizin isteği buydu. Biz de bunu müdürümüzle beraber, ekiple beraber gerçekleştirdik. Onlar adına güzel bir çalışma olacağına inandık ve bunu da bugün tekrardan öğrencilerimizle ve daha sonraki dönemlerde genel katılımlarla bu rotayı herkese göstermeye çalışacağız” şeklinde konuştu.

Editör: Ahmet İshak GÜLEN