Bolu’nun Pirahmetler Köyü bölgesinde özel bir maden şirketi tarafından altın aramak için ruhsat başvurusu yapıldı.

Ruhsat başvurusu sonrasında altının aranacağı bölgeye dair bilgiler netleşmeye başladı.  Bölgenin Pirahmetler Köyü’ne 4 kilometre uzaklıkta, Alpağut Yaylası ile Pirahmetler Yaylası arasında kaldığı ifade edildi.

Arama yapılmak istenen arazinin 1000 hektar büyüklüğünde olduğu ve sondaj yapılacak noktaların belirlendiği öğrenildi.

“VALİLİĞE ÇIKACAĞIZ, VALİ BEY İLE GÖRÜŞECEĞİZ”

Pirahmet Köyü Muhtarı Ahmet Çekmeci, Bolu Valisi Erkan Kılıç ile görüşmek istediklerini ifade etti.

“Bizimle iletişime geçen olmadı ama bizim endişemiz var. Bizim içme suyu kaynaklarımız hep orada. Köyü gelen kaynaklar. Bize zarar verecek. Onun için köy olarak razı değiliz. Burada 70 hane civarında var. Milletvekilimizin açıklamasıyla öğrendik, haberimiz yoktu. Ondan önce Mansur Bey, belediye başkan adayı açıklamıştı. Valiliğe çıkacağız, Vali bey ile görüşeceğiz. Çevre Şehircilikten de yerlerini öğrendik. Arama izni alınmamış daha ama ruhsat alınmış”

TORPİL ATILDIĞI İDDİA EDİLEN EV KÜLE DÖNDÜ TORPİL ATILDIĞI İDDİA EDİLEN EV KÜLE DÖNDÜ

“KESİNLİKLE KARŞIYIM, RAZI DEĞİLİM”

Köy halkından Mehmet Karasu, suların zehirleneceğini belirtti

 “Endişe duyuyorum. Televizyonda gördüğümüz, öbür başka yerlerde yapılan aramalarda gördük. Suya zararlı. Bizim kaynaklarımız orada, kendi içme suyumuz. Hayvanlarımızın suyu, sulama suyumuz. Bütün sularımızın başı orada... Tam o bölgede. Ben 73 yaşındayım, 73 seneden beri buradayım. Kesinlikle karşıyım, razı değilim bu işe. Köyüler olarak da toplanıp itirazımızı yapacağız”

“TAMAMEN ORMANLA KAPLI BİR ALAN”

Pirahmetler Köyü Azası Şükrü Cihan, proje hakkındaki teknik bilgileri aktardı.

“Biz basından öğrendiğimiz kadarıyla Çevre ve Şehirciliğe gittik. Bunun hangi bölgede olduğunu, nereleri kapsadığını öğrendik. Köyümüzün hemen üzerinde, bizim hayvanlarımızın, suyumuzun geldiği bölgeyi kapsıyor. Bu bölgeden gelen sular sadece bizim bölgemize değil, çevre köylere; Ağaççılar, Kürkçüler mıntıkasına da dere olarak akmakta. Daha da Borazanlar deresine kadar inmekte aynı su. Sadece bizi değil bütün Bolu’yu etkileyecek bir şey. Resmi olarak genel bir bilgi de verilmedi. Bizim yaylalar bölgesinde, 1000 hektar bir alanı kapsıyor. Bu da çok geniş bir alan... Tamamen ormanla kaplı bir alan... Hemen yanında bitişiğinde yaylalar var, hayvancılık yapılmakta”

Öte yandan altın aranmak istenen bölgenin Bolu’nun su havası olduğunun altı çizildi.

Editör: Ahmet İshak GÜLEN