Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi'nde (BAİBÜ) "Zulme Karşı" sessiz yürüyüş düzenlenerek basın açıklaması yapıldı.

Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi Gölköy yerleşkesinde bulunan Ali Ericek Uygulama Cami önünde buluşan üniversite öğrencileri, akademisyenler ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarını protesto amacıyla yürüyüş yaptı.

Yürüyüşe, BAİBÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Alişarlı, BAİBÜ Genel Sekteri İhsan Ağcan, Bolu İl Müftüsü Hüseyin Demirtaş, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

Ellerinde tabut ve kefenlenmiş bebek maketlerinin yanı sıra Türkçe, İngilizce, Arapça ve İbranice yazılı "Refah Sınır Kapısı açılsın", "Yaşasın küresel intifada", "Yaşasın Filistin direnişi", "Katil İsrail, Filistin'den defol", "Yaşasın küresel kardeşliğimiz" yazılı pankartlar bulunan grup aktivite merkezine kadar yürüdü.

KESK’TEN HÜKÜMETİN KAMU TASARRUF PAKETİNE SERT TEPKİ KESK’TEN HÜKÜMETİN KAMU TASARRUF PAKETİNE SERT TEPKİ

“zulmün karşısında hakikatin yanındayız!”

Aktivite merkezi önünde son bulan yürüyüş sonrasında Bolu Abant izzet Baysal Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencisi Mehmet Talha Fitoz, basın açıklaması yaptı. Tıp Fakültesi öğrencisi Fitoz, “Bugün dünyanın pek çok noktasında maalesef, soykırımlar, işkenceler, zalimlikler yaşanmakta. Acının dili, dini, rengi, mezhebi yoktur. Burada toplanmış vicdan sahibi insanlar olarak; Doğu Türkistan, Myammar, Keşmir, Suriye, Flistin ve daha nice yerlerde yaşanan bu zalimliklere karşı insanlığın ortak vicdanı olmak amacıyla hakkı söylemek için bulunuyoruz. Hakikat batının ikiyüzlü olduğu, yıllardır bizlere dayattıkları; demokrasi, özgürlük ve insan hakları kavramlarının yalnız ve yalnız kendileri için geçerli olduğu gerçeğidir. Doğu Türkistan’da Çin zulmü altında milyonlarca Müslüman Türk kardeşimiz toplama kaplarına alınmakta, planlı bir şekilde çocuk, kadın, yaşlı ayırt etmeksizin işkence ve asimilasyon politikalarına tabi tutulmaktadır. Bugün terör örgütü İsrail’in Gazze özelinde gerçekleştirdiği bütün katliamlar Doğu Türkistan coğrafyası içinde geçerli hatta sıkı bir karartma uygulandığı için daha ağırları yaşanmaktadır. Bizler her nerede olursa olsun zalimin ve zulmünün karşısında hakikatin yanındayız!” dedi.

“Bolu’dan direnişe bin selam”

Katil Siyonist rejimin 7 aydır gerçekleştirdiği katliamlara ortak olan devletlerini bu yanlıştan döndürmek için mücadele edildiğini vurgulayan Tıp Fakültesi öğrencisi Fitoz, “7 Ekim’den beri pek çok defa, Amerika’da, İngiltere’de, Almanya’da ve dünyanın farklı noktalarında yapılan eylemlerle gördük. Şimdi de dünyanın prestijli üniversitelerinde vicdan sahibi öğrenciler ve akademisyenler her şeyi göze alarak Filistin halkının haklı mücadelesine destek eylemleri düzenliyor. Katil Siyonist rejimin 7 aydır gerçekleştirdiği katliamlara ortak olan devletlerini bu yanlıştan döndürmek için mücadele ediyor. Selam olsun onurlu duruşa, selam olsun bu direnişe! Şerefli Müslüman kardeşlerimiz, tarihinize bakın inancınıza sarılın. Müslüman ülkeler aranızdaki iş birliğini geliştirin. Sorunlara birlikte çözüm arayın. İslam birliği’ni aktif edin. Tüm Müslümanların izzet ve şerefini korumaya çalışan kardeşlerimize omuz verin. Kendilerine dayatılan yalan ve algıları kabul etmeyerek, vicdanını susturmamış milyarlarca insan Gazze’de yaşanan soykırım ve insanlık dramına kayıtsız kalamamış, dünyanın her yerinde acı ve sömürü üzerine kuru bu düzene karşı kutlu bir direniş ve mücadeleye girmiştir. Bolu’dan direnişe bin selam.” ifadelerini kullandı.

Açıklamanın ardında, dua eden ve İstiklal Marşı'nı okuyan grup olaysız bir şekilde dağıldı.

Editör: Ahmet İshak GÜLEN