Bolu Köroğlu Sürücü Kursu Direksiyon Eğitmeni Gözde Çetin, B ehliyeti ile motosiklet kullanma düzenlemesine ilişkin, “Ehliyetlerini herhangi bir ticari amaçla kullanamayacaklar. Yani motokuryeler kullanmayacak mesela” dedi.

Resmi Gazete’de yayımlanan kararla, ‘B’ sınıfı ehliyete sahip kişilerin, 125cc’ye kadar motor kullanabilmelerinin önü açıldı. Yeni değişikliğinde kapsadığı detayları ise Bolu Köroğlu Sürücü Kursu Direksiyon Eğitmeni Gözde Çetin anlattı.

“DİREKT 125CC MOTOSİKLETLERİ KULLANAMAYACAKLAR”

Değişikliğin, beklentileri tam olarak karşılamadığını aktaran Çetin, “Özellikle motosiklet kullanıcıları için uzun süredir beklenen bir yasa ama çok beklentiyi karşıladı mı bence karşılamadı. Çünkü direkt ‘B’ sınıfı ehliyetleriyle 125cc’ye kadar olan motosikletleri kullanamayacaklar. Bunun belli şartları, önce şartları yerine getirecekler, ondan sonra kullanabilecekler” dedi.

“BİR SÜRÜCÜ KURSUNA YAZILACAK”

Çetin, motosiklet kullanmak isteyenlerin yerine getirmesi gereken şartları anlatarak, “Önce 2 yıllık ‘B’ sınıfı ehliyetleri olması gerekiyor. 5 yıl geriye dönük, ehliyetlerinin geri alınmamış olması gerekiyor. Ceza puanları olmaması gerekiyor. Bu şartları taşıyorsa, herhangi bir sürücü kursuna yazılacak, yine evraklarını, özellikle sağlık raporunu hazırlayacak, daha sonra da yine direksiyon eğitimi alacak ve önündeki en yakındaki direksiyon sınavına girip, bir sertifika alacak. Yani aslında normal A1 ve A2 motosiklet ehliyetleriyle arasında bir fark yok. Sertifikayı aldıktan sonra Valiliğe gitmeyecek. Yani ehliyet çıkarmak için herhangi bir vergi harcı yatırmayacak, kart ücreti yatırmayacak, bunları yapmayacak. Direkt motosiklet ehliyetini sisteme işletecek, kartı da değişmeyecek. Herhangi bir trafik kontrolünde bu sistem görülecek” diye konuştu.

“TİCARİ AMAÇLA KULLANACAKLARSA HİÇ YOK”

Çetin, sertifikanın ticari amaçlı kullanılamayacağını aktararak, “Yeni yasadaki aldıkları A1 ehliyeti ile ehliyetlerini herhangi bir ticari amaçla kullanamayacaklar. Yani motokuryeler kullanmayacak mesela. O yüzden mutlaka A1 ehliyetini ya da A2 ehliyetini yine normal süreçteki gibi almaları gerekiyor. Direkt ellerinde B sınıfıyla ben direkt 125cc’lik motosikletle trafiğe çıkarım yok. Ticari amaçla kullanacaklarsa hiç yok” şeklinde konuştu.

Editör: Ahmet İshak GÜLEN