Bolu’da 24 Kasım Öğretmenleri Günü’nde, BİLSEM’de kutlama programı gerçekleştirildi.

Bolu Bilim ve Sanat Merkezinde (BİLSEM) 24 Kasım Öğretmenler Günü kapsamında kutlama programı gerçekleştirildi. Programa Bolu Vali Yardımcısı Fatih Damatlar, Bolu Garnizon Komutan Vekili Albay Cavit Nartop, Bolu Belediye Başkan Yardımcısı Hasan Hakan Alpaslan, BAİBÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Alişarlı, İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Cemil Sarıcı, kurum müdürleri, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

“MUSTAFA KEMAL’İ VE BİZLERİ YETİŞTİREN ÖĞRETMENLERDİR”

Programın açılış konuşmasını emekli öğretmen Fuat Bayramoğlu yaptı. Bayramoğlu, “Bizler öğrencileri için bir öğretmen olmanın yanında, bazen bir anne bazen bir baba bazen sığınacak bir limanız. Bir öğretmenin ülkesinin geleceği; eğittiği doktor, mühendis, bilim adamı, vali, kaymakam, iyi bir anne, şefkatli baba, vefalı bir dost, yardımsever bir vatandaş, vatanına – milletine hizmet edecek öğrencileridir. Öğretmenin canına can katan işte bu idealidir. Akşemsettin’i, Mevlana’yı, Yunus Emre’yi, Hacı Bektaş-ı Veli’yi, Mimar Sinan’ı, Alparslan’ı, Fatih’i, Yavuz’u ve Mustafa Kemal’i ve bizleri yetiştiren öğretmenlerdir” dedi.

“ÖĞRENCİLERİ HAZIRLAMAK, ÖĞRETMENİN MERKEZDE OLMASINI ZORUNLU KILAR”

İl Milli Eğitim Müdürü Sarıcı, öğretmenlerin geleceği şekillendirdiğini ifade ederek, “Atatürk, ‘Eğitimdir ki bir milleti ya hür, bağımsız, şanlı yüksek bir topluluk halinde yaşatır ya da milleti esarete ve sefalete terk eder.’ Sözleriyle bağımsızlık ve hürriyetin kazanılması ve sürdürülesinde eğitimin ve eğitimcilerin önemine dikkat çeker. İlk emri oku olan medeniyetimizde eğitim ve öğretim bir bütünü oluşturan temel unsur olarak ifade edilmelidir. Bilgiye sahip olmak ise insan için en önemli güçtür. Bu gücü hakikat yolunda kullanmak, bilgiye sahip olmaktan daha da önemli ve zordur. Eğitim – öğretim süreçlerinde bu alanın temel taşı olan öğrencileri geleceğe kişilikli ve donanımlı olarak hazırlamak, öğretmenin merkezde olmasını zorunlu kılar” diye konuştu.

BAYRAMIN İLK GÜNÜNDE KURBAN PAZARINDA TELAŞ DÜRÜYOR BAYRAMIN İLK GÜNÜNDE KURBAN PAZARINDA TELAŞ DÜRÜYOR

“ÜLKEYE EĞİTİM ORDUSUNA BİR NEFER YETİŞTİRDİM”

Vali Yardımcısı Damatlar, öğretmenler gününü kutlayarak, “Bilgiyi bizlere sunan cefakâr ve fedakâr öğretmenlerimizin günü kutlu olsun. Yıllarca Anadolu’nun çeşitli yerlerinde kaymakamlık ve vali yardımcılığı yaptım. Gördüm ki en ücra köyde bile oralara giden, oradaki çocukları aydınlatan öğretmenlerimizin birer meşale olduğunu görüyorum. Ben de öğretmenlere yabancı değilim. Bu ülkeye eğitim ordusuna bir nefer yetiştirdim. Kızım İngilizce öğretmeni, onunla da gurur duyuyorum. Bu vesileyle bu güzel günde aranızda bulunmaktan, sizlerle birlikte olmaktan büyük mutluluk duyuyorum. Bugün dolayısıyla başta, Baş Öğretmen Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, şehadete yürüyen ve rahmete giden bütün öğretmenlerimizi saygı, hürmet ve minnetle anıyorum. Yaşayan emekli öğretmenlerimize hayatlarında başarılar diliyorum. Görevlerine devam eden öğretmenlerimize de nice öğretmenler gününü, daha iyi koşullarda, daha imkânlarda kutlamasını temenni ediyorum” ifadelerini kullandı.

ÖĞRETMENLİK YENİMİ ETTİLER

Konuşmaların akabinde, aday öğretmenlik süreci sona eren öğretmenler meslek yemini etti. Yemin töreninin ardından emekli olan öğretmenlere, protokol üyeleri tarafından teşekkür belgesi takdimi yapıldı.

Program Emine Mehmet Baysal Lisesi öğrencilerinin hazırladığı oratoryo gösterisinin ardından sona erdi.

Editör: Ahmet İshak GÜLEN