Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan’ın, “Otobüs biletlerine zam yapacağız” dediği, Afrikalı öğrenciler, gelişmeler karşısında endişeli.

Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan, düzenlediği basın toplantısında Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesinde yabancı uyruklu öğrenci sayısının arttığını ifade etti. Sayının artmasının sebebi olarak BAİBÜ Uluslararası Öğrenci Koordinatörü olarak atanan Prof. Dr. İbrahim Kürtül’ün uygulamalarını sebep gösterdi.  Özcan, Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Alişarlı ile İbrahim Kürtül’ün görevden alınmasını istedi. Özcan, Afrikalı yabancı öğrencilerine otobüs biletlerine astronomik bir zam yapılacağını açıkladı.

“ALLAH’TAN YARDIM DİLİYORUZ”

Bolu’da yaşayan Afrikalı öğrenciler ise Başkan Özcan’ın yaptığı açıklama üzerine düşüncelerini dile getirdi. Gana’dan Bolu’ya gelen 19 yaşındaki Faisal Abdul Samed, “Bizim için biraz zor olacak ama hiçbir şey yapamayız. Sadece Allah’tan yardım diliyoruz. Bolu’da okumamı ailem istedi. TÖMER’de okuyorum. Hiçbir şey düşünemiyorum. Az önce otobüse 15 TL ödedim. Eğer zam yapacaksa bizim için zor olacak” dedi.

“İYİ EĞİTİM ALMAK İÇİN GELDİK”

Fildişi’nden gelen 28 yaşındaki İsmail Traore, “Bankacılık okuyorum, yüksek lisans. Haberi ilk duyduğumda şaşırdım. Biraz düşündüm, olabilir ama neden böyle bir açıklama yaptı bilmiyorum. Bize zor geliyor. Biz burada çalışmıyor, para kazanmak zor. Ama istediği gibi yapabilir. Bolu’da okumak neden, 2 sene önce geldim ben buraya. İyi eğitim almak için geldik. Bu önemli bir şey. Neden Bolu’yu seçtik, beraberlik ve insanları samimi. O kadar fakir değiliz ama ailemizle konuşuyoruz, otobüs parası aylık ne kadar çıkıyor, ona göre para geliyor. Ama zam gelecek, biz şaşırdık. Okuldan sonra ülkemize iş bulmaya gideceğiz. İyi eğitim aldıktan sonra orada eğitim yapabiliriz” ifadelerini kullandı.

TASARRUF TEDBİRLERİNE KARŞI SES YÜKSELTTİLER TASARRUF TEDBİRLERİNE KARŞI SES YÜKSELTTİLER

“15 BUÇUK LİRA ÖDÜYORUM”

23 yaşındaki Fildişili Robert Sara ise “Uluslararası ilişkiler, yüksek lisans okuyorum. Burada eğitim çok güzel. Hayat çok güzel, o yüzden Türkiye’ye geldim. Okul bittikten sonra ülkeme döneceğim. Sosyal medyadan gördüm açıklamayı. Doğru bulmuyorum. Benim için zor olacak. Çünkü öğrenciyiz. Her şey para, benim için çok zor olacak. Şimdi otobüs 15 buçuk lira ödüyorum. Ama eğer zam olacak çok zor, benim için çok zor” diye konuştu.

Editör: Ahmet İshak GÜLEN