İYİ Parti Bolu Belediye Başkan Adayı Mansur Şen, altın arama başvurusu hakkında, “Hani diyelim ki sondaja başladılar, ne yapacağız? Doğa tahrip ediliyor ve geriye kalan moloz yığını da bize veriliyor. Bu manzara ile biz Bolu’da karşılaşmak istemiyoruz”

Bolu’nun Pirahmetler Köyü yakınında özel bir maden şirketi tarafından altın aramak için ruhsat başvurusu yapıldığı öğrenildi. İYİ Parti Belediye Başkan Adayı Mansur Şen’in gündeme getirdiği konuyu, AK Parti Bolu Milletvekili Yüksel Coşkunyürek doğrulamıştı. Belediye Başkan Adayı Şen, altın arama konusunda Coşkunyürek’e seslendi.

“NE VAR BUNDA GİBİSİNE BİR İFADEYDİ”

Şen, Coşkunyürek’in alınacak önlemler hakkında açıklama yapması gerektiğini ifade ederek, “Biz o duyumu aktarırken bazı çevrelerden, ‘ Niye böyle gereksiz…’ gibi söylemler olmaya başlamıştı. Hâlbuki biz duyarlı vatandaşların duyumlarını aktarmış olmuştuk. Haklı çıktık ama… Milletvekilimiz Sayın Coşkunyürek de ‘Evet, buraya bir başvuru var ama herhangi bir işleme daha’ girmediler dedi.

Fakat ben o ifadelerde şunu gördüm, sanki ‘Ne var bunda’ gibisine bir ifadeydi o. Ama bence daha bir endişeli bakılması lazım. Hani diyelim ki sondaja başladılar. İşleme başladılar, ne yapacağız? Sayın Coşkunyürek bununla ilgili bir demeç versin. Bununla ilgili bir başvuru yapıldığını belirtmesi yetmez. Bunun karşılığında ne yapılıyor, nasıl bir önlem alınıyor? Bunları da peşinden söylerse kamuoyu daha iyi aydınlanır diye düşünüyorum” dedi.

“MOLOZ YIĞINI DA BİZE VERİLİYOR”

Şen, Bolu’da doğanın tahrip edilmesini istemediğini belirterek, “Bizim ülkemizde, özellikle bu maden olaylarında zaten kimsenin haberi olmaz ki… Bir bakmışsınız orayı kapatmışlar, işlemlere başlamışlar. O izinler, müsaadeler nasıl alınıyor, birden bire o bürokrasi nasıl hallediliyor, her şey onlara serbest. Zannediyorum hepsinin bir uluslararası ayağı var, sanki bunlar özel izinliler, özel müsaadeliler gibi davranıyorlar ki öyleler. Bunlara hiçbir kanunu zorluk yok, oldubittiye getiriliyor, maalesef bütün zenginliklerimiz alıyor, götürülüyor. Doğa tahrip ediliyor ve geriye kalan moloz yığını da bize veriliyor. Bu manzara ile biz Bolu’da karşılaşmak istemiyoruz” şeklinde konuştu.

Editör: Ahmet İshak GÜLEN