İyiliğe Uçanlar Derneği himayesinde Hayırsever Işıl Tüzün tarafından rahmetli anne babası Türkan-Ziya Gökalp'in anısına Cumhuriyet İlkokulu'nda hazırlanan Özel Eğitim Sınıfı açılışı gerçekleştirildi.

Özel Eğitim sınıfının açılışına; Bolu Vali Yardımcısı Fatih Damatlar, İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Cemil Sarıcı, İyiliğe Uçanlar Derneği Başkanı Sinem Güldal, Hayırsever Bağışçı Işıl Tüzün, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

Hayırsever Bağışçı Işıl Tüzün, dedesinin Bolu’da görev yaptığı dönemde babası Ziya Gökalp’in Bolu’da dünyaya gelmesi ve sonrasında gönül bağı kurduğu ilimizde anlamlı bir hizmete vesile olmasını sağladı.

Tüzün, annesi Türkan babası Ziya Gökalp’in adını yaşatmak adına girişimlerde bulundu. Geleceğimizin teminatı çocukların eğitim süreçlerine katkıda bulunmak adına Milli Eğitim Müdürlüğü ile görüştü. O görüşmeler neticesinde Cumhuriyetimizin 100. yılında Cumhuriyet İlkokulunda Türkan-Ziya Gökalp Tüzün Özel Eğitim sınıfının açılışı yapıldı.

“BÜYÜK BİR MANEVİ DEĞER KATACAKTIR”

Açılış töreninde bir konuşma yapan Cumhuriyet İlkokulu Müdürü Hüseyin Yılmaz, yapılan hayrın gelecek kuşaklara maneviyat kazandıracağını belirterek; “Yapılan hayır gelecek kuşakların hayatlarına büyük bir manevi değer katacaktır. İnanıyorum ki sınıfımız nice evladımızın, ailesinin hayat yüklerini hafifletecektir. Bize bu duygularıyla ilham eden bu anlamlı destek dolayısıyla İyiliği Uçanlar Derneğine ve Hayırseverimiz Işıl Tüzün hanımefendiye ve Tüzün ailesine teşekkür ediyorum.” dedi.

100 YILLIK “DEVA OYUNUNU” KÖYÜN GENÇLERİ SÜRDÜRÜYOR 100 YILLIK “DEVA OYUNUNU” KÖYÜN GENÇLERİ SÜRDÜRÜYOR

“ÇOCUKLARIMIZ İÇİN NE YAPABİLİRİZ DİYEREK YOLA ÇIKTIK”

İyiliğe Uçanlar Derneği Başkanı Sinem Güldal, özel gereksinimi olan çocuklar için ne yapabiliriz diyerek yola çıktıklarını ifade ederek; “Bizler bu yola 2 sene önce çıktık. Aslına bakarsanız Elazığ Depreminden sonra orada bir okul inşa ettik ve dedik ki Özel Gereksinimi olan çocuklarımız için ne yapabiliriz? 81 il, 81 Özel Eğitim sınıfı projesiyle 2 sene önce yolumuza başladık. Hedefimiz aslında yılda sadece 4 sınıftı ama sizler gibi gönlü güzel bağışçılarımızın varlığı 2 senede 20 sınıfa ulaşmamızı sağladı. Tüm sivil toplum kuruluşlarını eğitime, geleceğe çağdaş medeniyet seviyesine ulaşmamız için bilime, sanata, spora meraklı çocuklar yetiştirmemiz için tüm bağışçıları, tüm gönüllüleri eğitime destek vermeye çağırıyorum” şeklinde konuştu.

“ÇOCUKLAR BİZİM GELECEĞİMİZ”

Annesi Türkan babası Ziya Gökalp anısına sınıfa destek olan Işıl Tüzün; “Önce böyle güzel bir aileye sahip olup bu duyguyu yaşadığım için beni bu bilinçle yetiştirdikleri için çok teşekkür ediyorum. Cumhuriyet’in 100.yılında Cumhuriyet İlköğretim Okulunda böyle bir sınıfa vesile olduğum için annem ve babamın adını yaşatacağım için çok gururlanıyorum. Çocuklar bizim geleceğimiz. Böyle bir hizmet verdiğim için heyecandan konuşacak bir şey bulamıyorum” diye konuştu.

“SON 20 YILIN EN ANLAMLI ÇALIŞMASI ÖZEL EĞİTİM ALANINDA YAPILAN HAMLELER”

İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Cemil Sarıcı, özel eğitim alanında yapılan hamlelerin kıymetli olduğuna işarete ederek;  “Cumhuriyetimizin 100. Yılında bir eğitimci olarak bana sorsalar son 20 yılın en anlamlı çalışması nedir diye? Herhalde Özel Eğitim Alanında yapılan hamleler demek yanlış bir ifade olmaz. Gerçekten Özel Eğitim alanında, Özel Eğitim gereksinimi, ihtiyacı olan bireylere yönelik ortaya konulan çalışmalar her türlü takdirin üzerinde. Bu boyutuyla başta bu güçlü iradeyi ortaya koyan Sayın Cumhurbaşkanımız olmak üzere bu konuda emeği geçen kimler varsa hepsine en kalbi şükranlarımı sunuyorum. Şunu biliyoruz ki çok uzun bir geçmiş değil, yakın bir geçmişe kadar bu çocuklarımız maalesef evlerinde zor şartlarda hayatlarını sürdürüyorlar. Asıl zorluğu yaşayanlar da kimlerdi? Anne-babalardı. Bugün devletimizin ve sizin gibi çok değerli bağışçılarımızın sunduğu imkanlarla biz çocuklarımızı misafir ederken anneler-babalarda nefes alma imkanı buluyorlar. Eğitimin her alanındaki katkılar çok değerli ama bu alandaki katkıların benim açımdan, bir eğitimci olarak farklı bir anlamı, farklı bir güzelliği var. O yüzden böyle bir güzellikte bizlere katkı sunduğunuz destek olduğunuz için teşekkür ederim” ifadelerine yer verdi.

“GÜZEL BİR ŞEYE VESİLE OLDUĞUNUZ”

Bolu Vali Yardımcısı Fatih Damatlar, özel eğitim merkezinin açılışına destek veren hayırsever bağışçıya teşekkür ederek; “Güzel bir şeye vesile olduğunuz için sizleri tebrik ediyorum. Çok güzel bir hareket. Böyle insanların artması gerekiyor. Ayrıca bağışçımızı da kutluyorum. Onların geçmişte rahmete giden yakınlarını da yad ediyoruz. Onların defterleri açık. Buradaki her öğrenciden onlara, sizlere yazılacaktır. İnşallah bu düşüncede bu bilinçte olan insanlarımızın sayısı artar.” şeklinde konuştu.

AÇILIŞ KURDELESİ KESİLDİ

Açılış konuşmalarının ardından İyiliğe Uçanlar Derneği Başkanı Sinem Güldal ile  Hayırsever Bağışçı Işıl Tüzün katkılarından dolayı teşekkür plaketi takdim edildi.

Türkan -Ziya Gökalp Tüzün Özel Eğitim Merkezi sınıfı protokol üyelerinin kurdele kesimi ve sınıfın gezilmesi ile hizmete açıldı.

Editör: Ahmet İshak GÜLEN