Bolu’da Ekolojik Tarım Yönetim Sisteminin Geliştirilmesi projesiyle, 3 yıl boyunca Seben ve Yeniçağa’daki çiftçilere ekolojik tarım uygulamaları anlatılacak. Proje için 703 bin 425 Dolar bütçe ayrıldı.

Haber: Oğuzhan Eke

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO), Bolu’da “Ekolojik Tarım Yönetim Sisteminin Geliştirilmesi Projesi” hayata geçirildi. Seben ve Yeniçağa ilçelerinde başlayacak proje için 703 bin 425 Dolar bütçe ayrıldı. Projenin açılış çalıştayı Bolu Dağı’nda bulunan bir otelde gerçekleştirildi. Çalıştaya Bolu Vali Yardımcısı Abdullah Abid Öztoprak, FAO Türkiye Temsilci Yardımcısı Ayşegül Selışık, Tarım Reformu Genel Müdür Yardımcısı İsmail Tözoğlu, il protokolü ve davetliler katıldı. Program, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.

“BOLU’NUN EKOLOJİK ZENGİNLİĞİNİN YÖNETİLMESİNE KATKI VERECEK”

Projeye ilişkin bilgi veren FAO Türkiye Temsilci Yardımcısı Selışık, “Bu projemiz, özellikle Bolu’nun mevcuttaki ekolojik zenginliğinin daha iyi yönetilmesine katkı verecek bir proje ve bunu hep birlikte yapacağız. Doğayı, çevreyi, ekolojik çeşitlilğimizi koruyarak, bilinçli tarım yapmak, iyi tarım uygulamalarını yaygınlaştırmayı içeren bir proje. Ama bunu yaparken de çiftçiyi bilinçlendirmek, tarımda aktif olarak çalışan kadınları güçlendirmek, yereldeki tüm aktörleri beraberce bu kavramın altını dolduracak çalışmalara teşvik etmek ve bu konuda iyi tarım uygulamalarına ilişkin güzel uygulamalar yapmak. Aslında bütün bunlar birlikte yapılacak ve 3 yıllık bir proje olduğu için önümüzde daha uzunca bir zaman var” dedi.

“EKOLOJİK TARIM UYGULAMALARININ TEŞVİK EDİLMESİ ÖNEM TAŞIMAKTA”

Vali Yardımcısı Öztoprak, projenin önemine değinerek, “Seben ve Yeniçağa ilçelerinde uygulanacak bu projelerimiz çok kıymetli. Hem ülkemiz hem de ilimiz için. Bu projede ekolojik yönetim stratejisinin gelişmesi, ekolojik tarım uygulamalarının teşvik edilmesi, uygulamalarının yaygınlaştırılması büyük önem taşımakta. Ayrıca projede coğrafi işaretini aldığımız ilimizde Iza Buğdayı’nın tanıtımının yapılması ki bunun yanında bir iki çeşidimiz daha var. Oradan üretilebilecek yeni ürünlerin geliştirilmesi de büyük bir önem kazanacak. Ben bu çerçevede ilimizde yaklaşık 3 yıl boyunca sürecek projenin hayata geçirilmesinde emeğe olan herkese teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

PROJENİN GENEL AMACI

15 TEMMUZ’DA VATANDAŞLAR MEYDANLARI DOLDURDU 15 TEMMUZ’DA VATANDAŞLAR MEYDANLARI DOLDURDU

‘Bolu’da Ekolojik Tarım Yönetim Sisteminin Geliştirilmesi Projesi’ kapsamında 66 hektar alanda iyileştirme çalışması yapılacak. 5 bin hektar mera ve tarım alanı iyileştirilmiş uygulamalar kapsamına alınacak. Ekolojik tarım stratejisi geliştirilecek. Çiftçiler, ekolojik gıda üretimi konusunda bilgilendirilecek. İlçelerde, doğal kaynaklar kullanarak, tarımsal üretimi arttırmak için örnek çalışmalar gerçekleştirilecek.

Editör: Ahmet İshak GÜLEN