Düzce İGM’nin, Abant yakınındaki yaylalar için turizm planı hazırlamasına ilişkin konuşan Bolu İGM CHP Grup Başkanvekili Erhan Beykoz, “Bolu sınırları içerisindeki yaylaların, Düzce turizmi için kullanılması gerektiği belirtildi. Dikkatli olmamız gerekiyor. Yarın öbür gün elimizden gittiğinde, hep beraber oturur, ‘Biz nerede hata yaptık’ diye düşünürüz” dedi. Bolu İGM Başkanı Yaşar Yüceer ise, “Bırakın iki ilin mülki hudutlarının değişmesini, iki köyün mülki hudutlarını bile değiştiremiyoruz. Düzceliler bunu isteyebilirler, kendi aralarında konuşabilirler” dedi.

Haber: Oğuzhan Eke

Bolu İl Genel Meclisi (İGM) toplantısında Abant Milli Parkı yakınındaki Balıklı, Pürenli, Kocayayla, Sinekli ve Sakarca yaylalarına ilişkin İGM Başkanı Yaşar Yüceer ve CHP Grup Başkanvekili Erhan Beykoz arasında karşılıklı diyalog yaşandı. Beykoz, gündem maddesi arasında söz alarak, Düzce İl Genel Meclisi’nde, söz konusu yaylalar için turizm planı hazırlandığını ve Düzce’nin yaylaları kendi il sınırlarına almak istediğini dile getirdi. Yaylalar için önlem alınması gerektiğini belirten Beykoz, milletvekillerinin konuyla ilgili uyarılmasını istedi.

“DÜZCE’NİN BİR GÖZÜNÜN ABANT’TA OLDUĞUNU BİLİYORUZ”

Beykoz, Düzce’den Abant’a açılan yollun sonrasında bu gelişmelerin yaşanacağını, daha önce ifade ettiğini belirterek, “Hemen dibimizde olan, 1999 Depremi sonrası bizden ayrılan Düzce’nin yapmış olduğu bir takım çalışmaları da sizlerle paylaşmak istiyorum. Düzce İl Genel Meclisinde, Abant Milli Parkı yakınında bulunan, Bolu sınırları içerisindeki yaylaların, Düzce turizmi için kullanılması gerektiği belirtilerek, bununla ilgili bir rapor hazırlanıyor. Daha evvel burada, sizlerin de bilgisi dâhiline sunduğum Sinekli Yaylası’ndan yaklaşık 13 kilometre yolun asfaltlanarak, Düzce’den Abant’a bağlanması sonrası, bu gelişmelerin olacağını kısmen sizlerle paylaşmıştım. Hem oradaki işletmelerin hem oradaki çevrenin Düzceliler tarafından istendiğini ve hepiniz de çok çok iyi biliyorsunuz ki Düzce’nin bir gözünün Abant’ta olduğunu, bir gözünün Yedigöller’de olduğunu da hepimiz biliyoruz. Sayın başkanımızın, bu gelişmeleri gözünden kaçırdığını düşünerek sizlerle paylaşmak istiyorum” dedi.

“ENGELLEYECEK YETKİMİZ, GÜCÜMÜZ MÜ VAR?”

İGM Başkanı Yüceer ise, Beykoz’a, “Ne yapalım adamların çalışmasını mı engelleyim ya da bizim onların çalışmasını engelleyecek yetkimiz, gücümüz mü var? Ne yapacağız? Bir daha böyle laflar konuşmayın, böyle projeler hazırlamayın mı diyeceğiz?” diyerek cevap verdi.

“YAYLALARININ DÜZCE’YE KAYDIRILMASIYLA İLGİLİ CİDDİ BİR ÇALIŞMA YAPIYORLAR”

İl Genel Meclisinin bilgilendirilmesini isteyen Beykoz, “Hazırlanan raporla, Bolu’daki; Örencik, Sakarca, Sinekli ve Kocayayla yaylalarının Düzce’ye kaydırılmasıyla ilgili ciddi bir çalışma yapıyorlar. Bu raporu sunup, Orman Bakanlığına götürerek, bu yaylaların Düzce sınırları içerisine alınmasıyla ilgili çalışmalar yapılıyor. Bu çalışmalara siz engel olursunuz demiyorum ya da bu meclis bu çalışmalara engel oluruz, gidip onlara engel olalım demiyorum. Biz de buradaki 3 tane vekilimizi uyararak, 3 tane vekilimizi de bilinçlendirerek, bu yaylalarla ilgili yarın bakanlığa gelecek herhangi bir sorunla ilgili dikkatli olmalarını, bu yaylaların Bolu’dan çıkmamalarını engellemeliyiz. Madem bu konularla ilgili bilginiz var Sayın Başkan, bu konulardaki bilgiyi Meclis ile de paylaşmanız lazım” diye konuştu.

“DİKKATLİ OLMAMIZ GEREKTİĞİNİ BURADA İFADE EDİYORUM”

Beykoz, dikkatli olunmasını isteyerek, “Bakın, çok önemli bir konu. Daha evvel 13 kilometre ile ilgili konuyu gündeme getirdiğim, bunların da yavaş yavaş, kilometre taşlarının döşendiğini sizlere hatırlatmak isterim. Şimdi de hatırlatma yapıyorum.  Milletvekillerimizin farkındalık göstererek, Bakan Yardımcımızın da Bolulu olması hasebiyle, bu konularda dikkatli olmamız gerektiğini burada ifade ediyorum. Sizleri uyarıyorum. Yarın öbür gün elimizden gittiğinde, hep beraber oturur, ‘Biz nerede hata yaptık’ diye düşünürüz” şeklinde konuştu.

“İKİ KÖYÜN MÜLKİ HUDUTLARINI BİLE DEĞİŞTİREMİYORUZ”

İLK ZİYARET ŞEHİTLİĞE YAPILDI, ŞEHİT AİLELERİ UNUTULMADI İLK ZİYARET ŞEHİTLİĞE YAPILDI, ŞEHİT AİLELERİ UNUTULMADI

Başkan Yüceer ise, sınır değişimlerinin çok zor olduğunun altını çizerek, şu açıklamayı yaptı:

“Bırakın iki ilin mülki hudutlarının değişmesini, iki köyün mülki hudutlarını bile değiştiremiyoruz. Değişmiyor, çok kolay bir şey değil bu. Düzceliler bunu isteyebilirler, kendi aralarında konuşabilirler. Yani ben bu açıdan bakıyorum. ‘Meclis Başkanı gözden kaçıyor’ dediğinize göre ben bu tepkiyi gösteriyorum. Yoksa konuşma noktasında, bilgilendirme noktasında problem yok. Ama mülki hududun değişmesi, o kadar basit bir şey değil ki. Bırakın iki il arasındaki mülki hudutların değişmesini, aynı il, ilçe arasında iki köy mülki hudutlarını değiştirmek kolay bir şey değil.”

Editör: Ahmet İshak GÜLEN