İzzet Baysal Vakfı Başkanı Ahmet Baysal, BAİBÜ 2023-2024 akademik yıl açılış törenine gönderdiği mesajında son Başbakan Binali Yıldırım’a seslenerek, İzzet Baysal Tıp Fakültesi Hastanesinin Bolu’ya artık yeterli gelmediğine vurgu yaptı.

Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi İzzet Baysal Tıp Fakültesi   2002 yılında 9. Cumhurbaşkanı rahmetli Süleyman Demirel'in katılımıyla açıldı. O günden bu yana 21 yıl geçti. Hastanenin fiziki şartlarında bir gelişme olmaması, Bolu’nun nüfusunun giderek artmasının yanı sıra çevre illerden de hasta gelmesi şartları giderek zorlamaya başladı.

İzzet Baysal Vakfı Başkanı Ahmet Baysal’da hekimlerin özverisine rağmen fiziki yetersizlikten dolayı hastanede istenilen kaliteli hizmette zorlanıldığını AİBÜ 2023-2024 akademik yıl açılış törenine katılım sağlayan önceki dönem TBMM Başkanı, son Başbakan Binali Yıldırım’a iletti.

“İSTENİLEN KALİTELİ HİZMETTE ÇOK ZORLANILMAKTADIR”

TRAFİK KAZALARI VATANDAŞI ÇİLEDEN ÇIKARDI TRAFİK KAZALARI VATANDAŞI ÇİLEDEN ÇIKARDI

Ahmet Baysal; “Sayın Başbakanım, Sizlere; halkımız tarafından bizlere kadar ulaşan bir sıkıntıdan bahsetmek istiyorum” diyerek başladığı mektubunda; “Vakfımızın üniversiteye armağan ettiği eserlerin en büyüğü İzzet Baysal Tıp Fakültesi Hastanesidir. Bu hastaneye 1998 yılında başlanmış ve 2002 yılında 9. Cumhurbaşkanımız rahmetli Süleyman Demirel'in katılımıyla açılmıştır.  250 Yataklı olarak planlanmıştır ve 34.000 metrekare toplam kapalı alana sahiptir. Açılışının yapıldığı 2002 yılından itibaren 21 yıl geçmesine rağmen maalesef hastane fiziki alan olarak hemen hemen hiç büyüyememiştir. Bolu nüfusunun yaklaşık üç kat artması ve çevre illerden çok fazla hasta gelmesi sebebiyle bugün Tıp Fakültesi Hastanesi ihtiyaca yeteri kadar cevap verememektedir. Hekimlerin özverisine rağmen fiziki yetersizlikten dolayı hastanemizde istenilen kaliteli hizmette çok zorlanılmaktadır.” Şeklinde konultu.

“BOLU HALKIDA BÜYÜK BEKLENTİ İÇİNDE”

Boluluların büyük beklenti içine girdiğini de belirten Baysal; “Sağlık müdürümüzden öğrendiğim kadarıyla yüksek talep nedeniyle, 250 yatak sayısı ile başlayan Tıp Fakültesi hastanesi yine aynı metrekare içinde 440 yatak sayısına kadar çıkarılmasına rağmen yine de hastane yeterli gelmemektedir. Tıp Fakültesi hastanesinin mevcut durumunun bakım ve onarım ödeneği ile iyileştirilmesiyle ve mevcut hastanenin yanına büyüme alanına ilave hastane yapılması gerekliliği hakkında Bolu halkıda büyük beklenti içindedir.” şeklinde konuştu.

BAYSAL, PROTOKOLÜN İÇERİĞİNİ AKTARDI

İzzet Baysal Vakfı Başkanı Ahmet Baysal,  14 Kasım 2002 tarihinde Bolu Valisi, Üniversite Rektörü, Belediye Başkanı ve Vakfın Başkanı olarak kendisinde imzaladığı protokolde yer alan ifadeleri de paylaşarak; “Vakfın zikredilen mükellefiyetini yukarıda yazılı bazı donanımlara da katkı  vererek fazlası ile yerine getirdiğini bundan böyle hastanenin bakımı ve muhafazasından, gerekse işletilmesinden  Üniversitenin sorumlu olduğunu teyiden beyan eder. Bugüne geldiğimizde ise  Tıp Fakültesi Hastanesi afiliasyon uygulaması ile  “Sağlık Bakanlığı ve üniversitemiz” iş birliği ile müşterek olarak yönetilmektedir.

“İZZET BAYSAL İSMİNİN VERİLDİĞİ EĞİTİM VE SAĞLIK YATIRIMLARI İLE DOLU”

Vakfımız, teslim ettiği 146 tane eserin onarımına, alt yapı yenilenmesine ve büyütülmesine hak verirsiniz ki ödenek ayıramamakta, bütçesini hep yeni eserlere, yeni hayırlara yönelmek istemektedir. Amcamın da bizlere vasiyeti de bu doğrultudadır. Vakfımız bu anlayış ile hayırlarına devam ederek, devletimizin her zaman yanında olmaya devam edecektir. Bu konu hakkında görüşmek üzere  yönetim kurulundaki Bolulu halk üyelerimiz bizzat Sayın Valimizle, Üç Bolu Milletvekillerimizle, Sayın Rektörümüzle ve Sayın Sağlık Müdürümüzle ayrı ayrı görüşerek durumun önemi hakkında gerekli görüşmeleri yaptılar. İli yöneten tüm  bürokratlarımız talebimizi çok haklı buldular. Onlarında şu an akademik yıl açılışına katılarak aranızda olduklarını düşünüyorum. Bizlere çözüm üretme gayretinde olacaklarını ödenek talep edeceklerini belirttiler. Bu önemli konuyu takip edeceklerini belirttikleri için teşekkür ediyorum. Bugüne kadar sağ olsun, devletimiz teslim ettiğimiz hayırlarımıza hep sahip çıktı. Hatta bir talebimiz olmadan, sadece devlet imkanları ile yapılan yatırımlara büyük hayırsever “İzzet Baysal” isminin verildiği eğitim ve sağlık yatırımları da oldu.” Açıklamasında bulundu.

“İLAVE HASTANENİN YAPIMI MÜJDESİNİ DUYMAK İSTİYORUZ!”

Mektubunun sonunda son Başbakan Binali Yıldırım’a hitaben istediğini aktaran Ahmet Baysal; “Sayın Başbakanım; sizlerden isteğimi konuşmamın sonuna sakladım.  Bu güzel günde, Bolu da yaşayanların sesi ve Vakıf üyeleri olarak sizden bir beklentimiz var.  Üniversitemizin göz bebeği Tıp fakültesi hastanesi için çok acil ihtiyacı olan bakım ve onarım ödenek bütçesi ve hastanenin yanında büyüme alanına ilave hastanenin yapımı müjdesini duymak istiyoruz. Sözlerimi bitirirken, yeni akademik yılın öğrencilerimize, değerli yönetici ve akademisyenlerimize hayırlı ve başarılı olmasını dilerim. Aramıza yeni katılan öğrencilerimize de Bolumuza ve Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitemize hoş geldiniz der gözlerinizden öperim” ifadelerine yer verdi.

Editör: Ahmet İshak GÜLEN