Bolu İl Genel Meclisi Eylül ayı toplantıları sona erdi. Toplantının son gününde 6 madde görüşüldü, 1 madde ilgili komisyonlara havale edildi. 2023 yılı il özel idare bütçesine 62 milyon TL ek ödenek verilmesi sonrası kısa süreli gerginlik yaşandı.

04 Eylül Pazartesi günü başlayan il genel meclisi toplantılarının son gününde, İlimiz, Mudurnu İlçesi, Kurtlar köyünde bulunun tapunun 1 (yeni 201 ada 17) numaralı parsel köy yerleşik alan sınırları içerisinde kalan kısmına ilişkin hazırlanan Konut alanı amaçlı 1/5000 ölçekli nazım imar planı ve 1/1000 ölçekli uygulama imar planının onanmasına dair İmar ve Bayındırlık Komisyonundan gelen raporun görüşülmesi talebi ele alınarak oy birliği ile kabul edildi.

Toplantıda, Mülkiyeti İl Özel İdaresine ait Merkez ilçe, Aktaş Mahallesinde bulunan A ve B bloktan oluşan 12 daireli lojman binaları ile Mülkiyeti Hazineye ait Merkez İlçe, Beşkavaklar mahallesinde bulunan A ve B bloktan oluşan 12 daireli lojman binalarının kontrollü hasar performans seviyesini sağlamadığı, göçme durumu performans seviyesinde olmasından dolayı yeniden yapılması veya satışının görüşülmesine dair İmar ve Bayındırlık Komisyonu ile Plan ve Bütçe Komisyonundan gelen raporları görüşüldü.  

Gündemin üçüncü maddesinde Mengen Banaz köyü, gülistan mahallesine içme ve kullanma suyu olarak Köfünlüyeri membaının Q=0,70 LT/sn.’lik kısmının tahsisinin yapılması talebi görüşülerek Çevre ve Sağlık Komisyonuna havale edildi.

2023 yılı il özel idaresi bütçesine ek ödenek verilmesi ile ilgili Plan ve Bütçe Komisyonundan gelen rapor görüldü. Kıbrıscık İl Genel Meclisi Üyesi Alaattin Karadoğan, kendi ilçesi başta olmak üzere Seben, Dörtdivan ve Yeniçağa ilçelerine, bütçeden ek olarak 100’er bin lira yardım yapılmasını önerdi.

BOLU'DA PROTOKOL ÜYELERİ BAYRAMLAŞTI BOLU'DA PROTOKOL ÜYELERİ BAYRAMLAŞTI

“ARKADAŞLARIN VİCDANINA BIRAKIYORUM”     

Karadoğan; “ Özel idare kaynakları ile geçinen ve küçük ilçelere pozitif ayrımcılık istedik. Hiçbir arkadaşımızın buna karşı çıkacağını düşünüyorum. Fakat yaklaşan yerel seçimler nedeniyle Kıbrsıcık ve diğer üç ilçeye 100 TL çok görüldü. Ben bunu arkadaşların vicdanına bırakıyorum” şeklinde serzenişte bulundu.

“KENDİ İLÇELERİ İÇİN PARA İSTEMELERİ YA DA ADIM ATMALARI BU KADAR ZOR MU?”

Karadoğan’ın ardından CHP İl Genel Meclisi Grup Başkan Vekili Erhan Beykoz, “Alaattin beyin 4,5 yıldan beri söylediği gibi Kıbrıscık ile diğer 3 ilçemize de pozitif ayrımcılık yapılması ile ilgili ciddi anlamda serzenişi var. Meclis olarak bu konuya duyarsız kalmamamız mümkün değil. Diğer İlçelerimizdeki arkadaşlarımızın ilçelerini çok sevmelerine rağmen, siyasi olarak alınan grup kararına hayır demelerinden kaynaklanıyor. Burada 4,5 yıldır çalıştığımız arkadaşlarımızın kendi ilçeleri için para istemeleri ya da adım atmaları bu kadar zor mu? İfadelerini kullandı.

“SADECE SİYASET ADINA YAPILAN BİR KONUŞMA”

İl Genel Meclisi Başkanı Yaşar Yüceer de “bizim 9 ilçemiz var. Hiçbir ilçeyi birbirinden ayırmadık. Özel idarenin kaynakları doğrultusunda hakkaniyetli, adaletli bir şekilde bütün dağılımlar gerçekleşti. Kaldı ki hizmet sadece özel idare değil KÖYDES ödenekleri de var. Gerektiği zaman biz durumlar müsait olunca o ilçelerimize pozitif ayrımcılık yapıyoruz. Bütün bunlara rağmen Sadece siyaset adına yapılan bir konuşma beni rahatsız ediyor.” diyerek cevap verdi.

Toplantının sonunda, Mudurnu köylere hizmet götürme birliğine 251 bin TL ödenek aktarılması ile Mengen köylere hizmet götürme birliğine daha önceden gönderilen ödeneklerde tahsis değişikliği talebi oy birliği ile kabul edildi.

Eylül ayı il genel meclisi toplantıları ekim ayı toplantılarının başlangıç günün belirlenmesiyle son buldu.

Editör: Ahmet İshak GÜLEN